Претрага
Close this search box.

Ćorav vodopad, 18 registrovanih izvora mineralnih lekovitih voda i DVA GEJZIRA: Ovo je BANJA koju posećuje NAJVIŠE TURISTA iz Vojvodine i Novog Sada (FOTO)

Foto: Turistička organizacija opštine Medveđa/nsuzivo.rs/Ilustracija

Rodno mesto Vere Pešić, četvorostruke špijunke iz Drugog svetskog rata. Mesto sa najviše mineralnih izvora u Srbiji. Voda ove banje “grgoće”, inhalira i iz nje se vraćate preporođeni. Prestavljamo vam Sijarinsku banju i opštinu Medveđa na jugu Srbije

Foto: Turistička organizacija opštine Medveđa

Mijajlo Minić, direktor Turističke organizacije Medveđa, ističe za NS Uživo da je najveći potencijal ove opštine Sijarinska banja.

-Za ljude koji ne znaju, ona se nalazi u opštini Medveđa, varoši koja na krajnjem jugu Srbije. Udaljena je od Beograda više od 350 kilometara, a od Novog Sada skoro 500 kilometara. Nalazi se u podnožju planine Goljak i karakteristično za nju je 28 mineralnih izvora, od kojih je 18 registrovano za lečenje reume, gastritisa, bolesti creva i očiju, a imamo i vodu koja služi kao inhalator. Jedna smo od najbogatijih banja u Srbiji- naglasio je Minić.

Foto: nsuzivo.rs

Dva najveća blaga ove banje su gejziri, koji se ne mogu naći u kontinentalnom delu Evrope. Vodoskok manjeg gejzira je od osam do deset metara, a oko njega je napravljen kompleks od četiri bazena. Prva tri bazena su uz njegov prsten i napunjeni su mineralnom lekovitom vodom, a zadnji bazen je kupališni. U banji se nalazi i otvoreni olimpijski bazen. Hotel “Gejzir”, u kojem možete odsesti, ima 111 soba, a turistima je u ponudi i veliki broj privatnih smeštaja.

-Drugi gejzir je velika atrakcija, ali je nažalost zatvoren u cevi i pomoću njega se greje hotel. Njegov vodoskok je između 45 i 50 metara. Kada dođu velike turističke ture otvaramo gejzir kako bi ljudi mogli da vide tu prirodnu atrakciju. Sijarinska banja je okružena ogromnim prostranstvom šuma, a to banju štiti od vetrova. Vazduh je čist, jer u opštini Medveđa nemate nijednu fabriku koja pušta izduvne gasove, tako da je vazduh zdrav- tvrdi naš sagovornik.

Gejzir u Sijarinskoj banji sa toplom lekovitom vodom, koji se još može naći samo na Islandu, kaže Minić; foto: Turistička organizacija opštine Medveđa

U samoj Medveđi napravljen je lep vidikovac, sa kojeg se pruža pogled na varoš i koji tokom leta služi kao letnja pozornica gde se održavaju koncerti i predstave. Na putu ka Sijarinskoj banji nalazi se i Ćorav vodopad.

-Ono što je bitno za taj vodopad je da nikada ne presuši! On se nalazi između dva brda, odatle i čudan naziv. Tu je dosta mračno, pa se čitava ta strana zove ćorava strana. Pogodno je tokom leta, jer kada uđete da vidite vodopad tempratura pada za desetak stepeni. Takođe, postoji i jedna džamija pored Sijarinske banje, a ono što je karakteristično za nju jeste da je novac dao naš kralj Milan da se ona napravi. To je jedini slučaj, po svim podacima koje mi imamo, da je hrišćanski kralj dao novac da se izgradi bogomolja za neku drugu veru- objašnjava za NS Uživo Minić.

Foto: Turistička organizacija opštine Medveđa

Minić naglašava da su gosti u Sijarinskoj banji uglavnom iz Vojvodine i Novog Sada. Oni čine oko 80 posto turista koji dolaze iz severnog dela naše zemlje.

-Taj trend je krenuo početkom osamdesetih godina i oni su da kažem stalno tu. Ove vode su zaista lekove, oni su navikli da dolaze kod nas. Oni se rado vraćaju- rekao je kroz osmeh direktor Turističke organizacije Medveđa i dodao da je jedna od manifestacija “Gejzirske noći” sa najdužom tradicijom u tom kraju i da će se ove godine održati od 30. jula do 1 avgusta.

Foto: Turistička organizacija opštine Medveđa

-Pored toga, organizuje se i “Zlatni kotlič gejzira”, koju realizuje Ribolovačko društvo. Mi smo tu kao tehnička podrška. Planiramo i neke tematske večeri da organizujemo u banji.

Prirodnim lepotama nikada kraja. Mrkonjski vis, spomenik prirode, zaštićeno područje od ove godine na teritoriji opštine Medveđa, predstavljaju ostatke vulkanske kupe. Visina visa je 1070 metara, a kada je sunčano pruža se pogled na planine Makedonije, Albanije, Crne Gore i Bugarske.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

@to_medvedja је поделио/ла објаву

-Planinarski savez Srbije nam je bio u poseti i uvrstili su Mrkonjski vis u planinarski kalendar i uspon na njega biće 7. oktobra. Doći će nam planinari iz cele Srbije- zaključio je Minić

Ivona Karan

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti