DANAS SLAVIMO MOĆNOG SVECA! Kad god vam je teško, izgovorite ove reči i NIKADA NEĆETE BITI SAMI

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju dan posvećen svetom mučeniku Areti, upravitelju grada Negran, mesta u kome su, prema predanju, živeli skoro isključivo hrišćani u južnoj Arbiji.

Na današnji dan bi se obavezno trebalo pomoliti ovom mučeniku kako bismo obezbedili zdravlje i prosperitet za našu porodicu.

Sveti mučenik Areta je bio upravitelj grada Negran, mesta u kome su, prema predanju, živeli skoro isključivo hrišćani u južnoj Arbiji. Bio je star, legenda kaže da je imao čak 95 godina kada je postradao. Pa ipak, bio je voljen i poštovan vladar.

Veliko stradanje građana Negrana počelo je kada je Dunaan, vladar te zemlje i opaki gonitelj hrišćana opkolio grad i zahtevao da se svi odreknu Isusa. Prema legendi, građani su na ovo odgovorili zatvorivši gradske zidine, te je Dunaan dugo i bezuspešno napadao i pokušavao da ih pokori.

Zli vladar je tada rešio da pribegne lukavstvu. Zakleo se građanima Negrana da im se ništa neće dogoditi i da otvore kapije kako bi on ušao i uzeo porez koji su mu dugovali i da će nakon toga on otići.

Hrišćani poverovaše, i otvoriše kapije, a Dunaan pozva Svetog Aretu i, zajedno sa ostalim gradskim velikodostojnicima, ubi ga pred svima.

Ipak, i Dunaana je uskoro stigla kazna. Čuvši za ovo, vizantijski car Justin I zatražio je od Etiopskog cara Elezvoja, da krene na Dunaana s vojskom. Elezvoj je poslušao Justina, napao je Dunaana i porazio ga je.

Sveti mučenik Areta postao je simbol pravednog vladara i vođe koji ostaje uz svoj narod i u najtežim trenucima. Takođe, on je zaštitnik nevinih i nemoćnih koji na današnji dan, kaže predanje, treba da mu se pomole ovim rečima: „Stradanjima Svetih, koji su postradali za Tebe, umoljen budi Gospode, i sve naše bolesti isceli, molimo Ti se, Čovekoljupče.“

Veruje se da će, ako to iskreno urade, pomoć svakako doći.

espreso/srbijadanas

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najčitanije

Podelite članak:

Pretplata na obaveštenja

Još ovakvih vesti
slični sadržaji

NAROD NEĆE BLOKADERE! Propao opozicioni skup u Zaječaru

GROMOGLASANO najavljivan skup blokadera foteljaša i opozicije u Zaječaru...

(VIDEO) Olivera Zekić otkriva: Novi Savet REM-a najkasnije do jula, a ovo su kandidati

Portparolka REM-a Olivera Zekić izjavila je da se, zbog komplikovanih...

(VIDEO) PROFESORKA OTKRIVA UŽAS KOJI SU NAPRAVILI BLOKADERI: „Imamo masovan ispis sa fakulteta, ovo je dizajnirao neko ko mrzi Srbiju!“

Valentina Arsić Arsenijević - profesorka Medicinskog fakulteta progovorila je...

PRE REZERVACIJE ARANŽMANA OBAVEZNO PROVERITE OVE STVARI! Greške koje mnogi prave mogu skupo da vas koštaju

U moru turističkih ponuda za putovanja, putnici često zaboravljaju...