Претрага
Close this search box.

DEČAK (7) IZ BEOGRADA SE CEO OSUO Roditelji mislili da je alergija, a kada su stigli kod doktora ostali su u ŠOKU

Foto: Printscreen

Mnogi smatraju da je šuga davno iskorenjena, međutim, to nije slučaj, pa je tako, samo u Beogradu od početka 2024. godine do danas registrovana 271 osoba koja je dobila ovo kožno oboljenje. Među zaraženima od šuge je i sedmogodišnji dečak, inače učenik prvog razreda osnovne škole u Beogradu, koji se na pregled javio u ponedeljak, otkriva pedijatar Saša Milićević.

– Dečak je imao promenu na koži između prstiju ruke koja je izgledala kao sitne bubuljice sa crvenilom okolo. Slične promene je imao i na trupu, u predelu rebara. To ga je mnogo svrbelo, naročito noću, kad se pokrije i utopli. Roditelji su u početku mislili da je u pitanju alergijajer je dečak i ranije imao problema sa alergijskim ekcemom, pa su ga mazali kremom protiv alergije – priča on.

Antialergijska terapija je malo smanjila svrab, ali promene su i dalje ostale, pa su roditelji u ponedeljak potražili lekarsku pomoć.

Parazit šugarac

– Njega je to strašno svrbelo, nije mogao da spava. Bio je nervozan i zbog tog nespavanja slabije koncentrisan u školi. Kad sam video promene, odmah mi je bilo jasno o čemu se radi, da nije u pitanju nikakva alergijska reakcija, već šuga. Prepisao sam kremu na bazi sumpora da se mažu i on i cela porodica. Krema se nanosi nekoliko dana, pa se tek posle tog perioda zaraženi ponovo okupa i obično se šugarac na taj način ubije – navodi dr Milićević.

Šuga ili skabijes je oboljenje kože uzrokovano šugarcem, parazitom koji formira kanaliće u površinskim slojevima kože, gde polaže jaja, kažu u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd.

Kako se prenosi šuga

Šuga, kako navode, nije posledica slabe higijene, kao što se obično misli.

– Ukoliko se jedna osoba zarazi, bolest će se brzo proširiti na osobe iz njenog bliskog okruženja, ukoliko su u bliskom kontaktu ili koriste istu garderobu i posteljinu. Da bi se neko zarazio, nije dovoljno da se samo rukuje sa obolelim čovekom – ističu u Zavodu i dodaju da se bolest može preneti i polnim putem.

Lečenje traje do pet dana

U Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd navode i da se šuga leči primenom skabijecidnih sredstava, a ono što je izuzetno važno u lečenju jeste da se osoba kojoj je dijagnostikovana pridržava uputstva za terapiju.

– Terapija traje od tri do pet dana, a ono što je preporuka u cilju preventive recidiva, tj. ponovnog javljanja ove infekcije, jeste da se nakon primarnog lečenja terapija ponovi nakon sedam do 10 dana, sve u cilju eliminacije odraslih parazita i njihovih jaja. Oni koji su bili u bliskom kontaktu sa zaraženom osobom trebalo bi da se jave dermatologu, bez obzira da li se oboljenje ispoljilo ili ne.

kurir.rs/blic.rs

 

 

 

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti