Advokatica Snežana Dunjić, punomoćnik porodice Adriane Dukić, devojčice ubijene u masakru u OŠ “Vladislav Ribnikar”, insistira na saslušanju u parničnom postupku Dragane Tomić, razredne starešine 7/2 odeljenja u kojem je dečak ubica ubio šestoro, a ranio nastavnicu istorije i petoro dece.
Tomićeva se više puta nije pojavila na sudu u parničnom postupku koji roditelji Adriane Dukić, kao francuski državljani, vode protiv dečaka ubice, njegovih roditelja – Vladimira Kecmanovića i Miljane Kecmanović, škole i države, a Snežana Dunjić je za “Srpski telegraf” i portal “Republika” otkrila ne samo zašto toliko insistiraju na tome da mogu direktno da postave pitanja razrednoj, već i da je masakr u OŠ “Vladislav Ribnikar” možda mogao da bude sprečen.
Dunjićeva ističe da je razredna saslušavana ranije, ali da nije pitana ono što bi je ona pitala na suđenju.
– Razredna jeste saslušavana ranije, ali mi imamo nova pitanja za nju zbog novih saznanja do kojih smo došli. Postavlja se pitanje nepružanja pomoći ranjenoj deci. Tražimo da se utvrdi koja je saznanja o maloletnom počiniocu imala razredna pre užasa koji se desio 3. maja. Naša informacija je da su njena saznanja bila mnogo šira i da su o tim saznanjima mogli biti informisani psiholog, pedagog i eventualno roditelji. Tada su mogle biti preduzete mere, odnosno preventivne aktivnosti koje bi možda dovele do toga da ne bude ovog užasa. O tome će sud doneti stručnjaci kao i sudija – rekla je Dunjićeva za Republiku.
“Ona nije jedina koja ništa nije učinila”
Uznemirujuća informacija koja je šokirala javnost jeste da se nekoliko zaposlenih u školi pojavilo tog 3. maja na vratima kabineta istorije odakle su videli užas koji je napravio pomahnitali učenik, ali da su se uprkos vapajima ranjenih samo okrenuli i otišli.
– U svakom slučaju smatramo da bi ti dokazi trebalo da budu prezentovani sudu i da bi razredna trebalo da odgovori na pitanja koja se tiču tih okolnosti. Naša tvrdnja je da se ona nalazila dva puta na vratima otvorene učionice 7/2 nakon pucnjave, a pre ulaska nastavnika geografije, ali da nije ušla u svoj razred da ukaže pomoć. I da ona nije, nažalost, bila jedina koja ništa nije učinila, a svakako ćemo pozvati i druge na odgovornost. Sudu smo predložili koga da pozovu – kaže Snežana Dunjić.
“Samo istina može da ih malo umiri”
Iskaze iz krivičnog postupka sud koristi u parnicama.
– Roditeljima ubijene dece bol ne može ništa da sanira i svaki put kada sednete s tim ljudima na pomen bilo kog deteta iste su suze, isti očaj, ista je bol, isto je beznađe. Samo istina može da ih malo umiri i činimo sve da saznamo što više istine, zato insistiramo na saslušanju. razredne ubijene dece i maloletnog zločinca. Za roditelje žrtva je jako važno da saznaju više o eventualnoj motivaciji i okolnostima – kaže Dunjić.
“Stvari postaju sve jasnije”
Objašnjava nam da je s protekom vremena i suđenja sve jasnije šta je dovelo do toga da dečak očevim pištoljem počini nezapamćeni zločin.
– Bilo je u početku najteže kada vas majka i otac ubijene devojčice, kao vaši klijenti, pitaju: “Zašto?”, a vi nemate odgovor jer ni vama nisu mnoge stvari jasne. Jasno vam je da postoji ozbiljan propust, ali čiji, ne znate. Međutim, kako postupak i krivični i parnični teče, stvari postaju sve jasnije. Shvatate o kakvoj porodici maloletnog počinioca je reč, kako su funkcionisale stvari u toj porodici, kakvo je bilo to dete, kako su se ponašali zaposleni u školi, šta ti zaposleni nisu učinili, a bili su dužni da čine. Takođe, biva jasnije pod kojim okolnostima je otac dobio oružje, kako ga je držao kao i koji su razlozi doveli do te tragedije – zaključila je ona za “Republiku”.
“Roditelji su ostali uskraćeni za odgovore”
Snežana Dunjić tvrdi da odbrana tuženih nastoji da uspori parnične postupke.
– Tražili su prekide i da se odlože neka ročišta. Mi smo se usaglasili da se zastane dok tuženi Kecmanovići ne daju odbranu u krivici i da će posle toga da se pojave u parnici, ali su oni posle toga rekli da se neće izjašnjavati u parničnim postupcima. Mi smo s ljudske strane bili potpuno razočarani i iznenađeni jer smo mislili da imaju potrebu da kažu svoju stranu priče. Roditelji žrtava i ranjenih su ostali uskraćeni za odgovore na pitanja koja ih muče od 3. maja – rekla je Dunjićeva.
Sudija kaznio razrednu sa 30.000 dinara
Podsetimo, razredna 7/2, Dragana Tomić, ni u petak se nije pojavila na suđenju u parničnom postupku protiv porodice Kecmanović. Sudija Višeg suda u Beogradu, Vladimir Miletić, odredio joj je novčanu kaznu u iznosu od 30.000 dinara i najavio druge sankcije ukoliko se ne pojavi na sledećem ročištu.
– Svedok Dragana Tomić ponovo nije došla. Ona je Sudu poslala da je sprečena da dođe, priložila je medicinsku dokumentaciju i navela da joj se pogoršava psihičko stanje zbog postupka i medija. Ukoliko se ne pojavi ni naredni put, opet ćemo kazniti, pa sledi privođenje i na kraju veštačenje komisije jer ovaj izveštaj specijaliste da se oseća loše, ništa ne znači. Ovde je svima loše, njoj nije najteže – rekao je sudija Miletić, a piše “Srpski telegraf”.
Sudija je istakao da će razrednoj 7/2 , svi učesnici u postupku, moći da postavljaju pitanja.