Претрага
Close this search box.

Detaljni vodič za besplatne banje u Srbiji: Njihova topla voda i lekovito blato leči reumu, kosti i prelome (FOTO)

Foto: Vikipedija

U prvom serijalu tekstova o banjama gde smeštaj finansira PIO pročitajte sve o mestima gde se uspešno leče reumatske i koštane bolesti

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje raspisao je konkurs za besplatnu rehabilitaciju u banjskim lečilištima, u trajanju od 10 dana za penzionere koji imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije.

– Pravo da se jave na oglas imaju svi korisnici penzija koji, osim penzije koja je do 50.683 dinara, nemaju druga lična primanja. Pravo da se jave na oglas imaju i korisnici penzija koji su to pravo ostvarili primenom domaćih propisa i koji primaju penziju iz inostranstva (preračunato po srednjem kursu NBS na dan 31.12.2024. godine 1€ = 117,0149 dinara), pod uslovom da zbir tih penzija iznosi do 50.683 dinara – piše na sajtu PIO.

Sem potrebne dokumentacije, korisnici će morati da podnesu i prijavu u kojoj se mogu izjasniti za tri banje u kojima bi voleli da borave, sem ako to nije u neskladu sa njihovom medicinskom dokumentacijom.

Međutim, postavlja se pitanje da li svi penzioneri znaju koje su banje dobre za njihove bolesti pa smo odlučili da napravimo manji serijal u kome ćemo objasniti u kojim ponuđenim banjama možete da se lečite.

Kao što se i očekuje najviše banja iz ponude specijalizovano je za reumatske probleme, kao i druga ortopedsko-traumatološka oboljenja.

Banja Selters

Banja Selters u Mladenovcu udaljena je samo pedesetak kilometara od Beograda i prostire na 20 hektara parka sa cvetnim lejama, fontanama i šetalištima.

Selters se prvi put pominje 1893. godine a prve analize su pokazale da su vode sa ovog termo-mineralnog izvora slične sa banjama Bad Emsa u Nemačkoj, Roa u Francuskoj, Luhacoviče u Češkoj a najsličnija banji Selters u Nemačkoj.

I tako je dobila ime srpski Selters.

Banja raspolaže kabinetima za elektrodijagnostiku, laboratoriju i rendgen dijagnostiku, osteodenzitometriju i ima visoko specijalizovan kadar za lečenje neuroloških, ortopedsko-traumatoloških i reumatoloških pacijenata, kao i za dečiju rehabilitaciju.

Ribarska banja

Banja je okružena velikim hrastovim i bukovim šumama a poseduje 6 izvora mineralne sumporovite vode u podnožju brda Samar. Najtoplije vrelo dostiže temperaturu od 41,5 stepen a lečenje u Ribarskoj Banji se sprovodi kupanjem, pijenjem i ispiranjem grla, nosa i očiju.

Banja se preporučuje za stanja posle koštanih preloma i operacija na kostima, svim oblicima reumatizma, deformaciji kičme, postoperativnoj parezi i parezi nerava itd.

Banja Rusanda

Banja Rusanda je jedna od vodećih bolnica za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju u Vojvodini a primarna delatnost joj je rehabilitacija i lečenje oboljenja i povreda centralnog i perifernog nervnog sistema, kao i povreda koštano–zglobnog i mišićnog sistema.

Inače, obližnje jezero Rusanda se ubraja među najlekovitija jezera u Srbiji a voda mu je poput morske.

Tokom sušnog perioda kada nivo jezera opadne mulj može biti dubok i metar a bogat je raznim lekovitim mineralima i drugim elementima.

Novopazarska banja

Preporučuje se za neuromišićne bolesti, reumatska oboljenja, išijas, sportske i druge povrede ali i stanja posle moždanog udara, kožne i ženske bolesti.

Izvori tople vode na izvorištu dostižu 52 stepena Celzijusa a Specijalna bolnica za lečenje progresivnih mišićnih i neuromišićnih bolesti Novopazarska Banja koristi najsavremenije aparate za fizikalnu terapiju.

Banja je okružena planinama Golija i Rogozna a u blizini su manastiri Sopoćani, Đurdevi stupovi i stari grad Ras.

Vranjska Banja

U njenoj blizini se nalaze planine Besna kobila, Srpska Čuka i Patarija a sama banja je na visini od 400 metara. Sem lekovitih voda i gasova, teritoriju Vranjske banje karakteriše i bujna priroda.

Vranjska banja je jedna od 8 kraljevskih banja u Srbiji, koje su posećivale vladarske dinastije a zahvaljujući Petru I Karađorđeviću pripada i Asocijaciji kraljevskih banja Evrope.

Lečenje u Vranjskoj banji se obavlja vodom iz 10 izvorišta a terapije koje mogu da se primenjuju su one kupanjem, pićem i lekovitim blatom.

Voda iz Vranjske banje se koristi za lečenje reumatizma, organa za varenje, neuroloških oboljenja, stanja posle preloma kostiju ili različitih hirurških intervencija na koštano – zglobnom sistemu.

Banja Kanjiža

Prvi bunari sa lekovitom vodom izbušeni su još 1907. godine a već naredne godine kupanje je naplaćivano što potvrđuje lekovitost vode.

Danas je banja jedno od najznačajnijih lečilišta za one koji boluju od reume i centralnog ili perifernog nervnog sistema, rehabilitaciji povreda kolena, kuka i kičme.

Mineralne vode i blato se izdvajaju pri lečenju zapaljenskog i degenerativnog reumatizma, kao i pri stanjima nakon povreda.

Banja Vrdnik

Banja i naselje Vrdnik se prostiru na južnom delu Fruške Gore, koju krase lipove šume i duge staze za šetnju.

Banja Vrdnik je odlična za pacijente koji pate reumatizma odnosno od bolova u mišićima, kostima ili zglobovima. Termalne vode Vrdnika od preko trideset stepeni mogu da pomognu obolelima ali se u banji leče i srčani bolesnici uz konsultacije doktora.

Banja raspolaže sa 6 bazena od kojih su veliki olimpijski i jedan dečji na otvorenom. Bazeni su u blizini termalnog izvora a njihova temperatura je konstantno 32 stepena.

Zatvoreni bazeni i terapijski bazeni mogu vas osloboditi bolova, uz asistenciju stručnog osoblja.

Banja Junaković

Prvi termalni izvor datira iz 1913. godine, a nalazi su potvrdili da je po kvalitetu jednak sa termama Karlovih Vari u Češkoj i Harkanja u Mađarskoj.

U banji se postižu odlični rezultati u lečenju reumatskih, neuroloških i ortopedskih oboljenja, a svoje blagotvorno dejstvo pokazala je i u oblasti ginekologije, posebno u lečenju steriliteta.

Mataruška banja

U Mataruškoj Banji se leče mnoge bolesti ali je poznata po svojim izvorima koji leče zapaljenjski reumatizam, oboljenja kičmenog stuba, degenerativne bolesti vezivnog tkiva, vanzglobovni reumatizam i slično. Takođe, preporučuje se za lečenje postraumatskih stanja poput povreda i preloma kostiju, zglobova…

Inače banja ima najjaču sumpornu vodu u Srbiji i koriste se vode sa bunara II u kojem je temperatura 39-40 °C i bunara IV u kojem je temperatura 38-39 °C.

Mineralna voda je veoma lekovita, a glavni sastojak je sumporvodonik čiji su nedostaci u organizmu glavni uzročnici raznih bolesti. Terapijski efekat lekovite vode najbolje se ostvaruje kupanjem u toploj sumporovitoj vodi, pijenjem vode, vaginalnim ispiranjem blatnih obloga.

24sedam.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti