Novi TikTok izazov “Leteći Supermen” stigao je u Srbiju, i iako na prvi pogled deluje kao nevina zabava, lako može dođi do opasnih, ako ne i fatalnih povreda. Posebno je opasno što deca ovaj izazov mogu da uzvode gde god to žele, pa je i briga roditelja opravdana. Tako se u jednoj našoj školi devojčica povredila dok je sa svojim drugaricama bila glavni akter tog TikTok izazova, a što je sve i snimljeno mobilnim telefonom.
Nestanak na 72 sata, petoparac, polomi glavu, gutanje kapsula praška za veš, selfiji sa opasnog mesta, pretrčavanje auto-puta, zadržavanje daha dok ne padne u nesvest… Poduži je spisak opasnih, pa i smrtonosnih TikTok izazova, a roditelji mole da im se pomogne neko dete ne strada.
Devojčica se povredila u školi zbog TikTok izazova
Viralni izazov “Leteći Supermen” zahteva savršenu koordinaciju i poverenje među učesnicima. Prema snimku koji su nam poslali zabrinuti roditelji, a na kome se vidi kako se devojčica povredila, u ovom izazovu učestvuje pet učesnika.
Četvoro njih se drži za ruke, formirajući čvrstu osnovu, peta osoba se zaleće i skače pravo njima u ruke, tako da izgleda kao da leti, zbog čega je ovaj izazov i nazvan “Leteći Supermen”.
E onda dolazimo do opasnog trenutka. Deca rukama u tom trenutku odbacuju u vis druga ili drugaricu koji “lete”. Neuspeh u pravilnom izvođenju može dovesti do padova i ozbiljnih povreda, posebno ako osobe koje treba da uhvate trećeg učesnika to ne učine kako treba.
Osim snimaka uspešno izvedene koreografije, pojavili su se i “TikTokovi” propalih pokušaja, koji dokazuju da ova izvedba nije baš jednostavna kao što deluje.
Virtuelni svet je tinejdžerima danas realnost
“Deca danas odrastaju u digitalnom dobu i virtuelni svet je za njih postao realnost”, objašnjava psiholog Željko Mašović.
“Ono što vide na internetu, za njih je stvarno i oni žele da budu deo toga, često ne razmišljajući o posledicama. Deca ne prezaju od izazova zbog lajka, a izazovi su sve luđi i luđi…”, kaže.
Dodatni problem predstavlja i pritisak vršnjaka i želja za pripadanjem, smatra psiholog. Deca su spremna na sve kako bi se uklopila i postala popularna među vršnjacima, čak i po cenu sopstvene bezbednosti.
Mašović apeluju na roditelje da obrate pažnju na aktivnosti svoje dece na internetu i da sa njima razgovaraju o opasnostima koje vrebaju na mreži.
“Mi kao analogni, mi ne možemo da skapiramo prvo tu generaciju koja odrasta kao digitalna. To je prva stvar. Njima je virtuelni svet, nažalost, realnost. I onda kad oni kažu, ne znam, desilo se ovo ono na YouTubeu ili na TikToku ili na, ne znam, Viberu ili mi neko na Instastory napisao ovo i ono, mi njih ne kapiramo. E, međutim, problem je u tome što je njima to, nažalost, realnost života i to je to,” kaže Mašović.
blic.rs