Novinari imaju pravo da izveštavaju o događajima, bez obzira na to da li su organizatori tih događaja saglasni sa uređivačkom politikom medija. Kada studenti u blokadi fakulteta preuzmu na sebe odgovornost da odlučuju ko je „pravi“ novinar, stvaraju atmosferu diskriminacije, linča i cenzure.
Dvostruki standardi studenta u blokadi manifestuju se tako što se pozivaju na prava i slobode za sebe i zahteve koje postavljaju, a s druge strane sami ograničavaju prava i slobodu medija da izveštava.
Ovakvo ponašanje može se protumačiti kao politički oportunizam studenata u blokadi, gde se demokratske vrednosti koriste selektivno, u zavisnosti od trenutnih interesa.
Svi građani imaju pravo na informisanje.
Višenedeljne blokade fakulteta, čak i kada su nelegalne, postaju događaj od javnog značaja i kao takve privlače pažnju medija i šire javnosti. Kada postoji interes javnosti, i kada se medijske kuće zainteresuju za temu uvek postoji ugao izveštavanja o događaju.
Kako će se izveštavati – što je zapravo posao medija, da izveštavaju – je stvar uređivačke politike. Uređivačka politika je regulisana slobodom medija i etičkim standardima koji su navedeni u kodeksu novinara.
Studenti u blokadi, organizatori protesta / blokada fakulteta u Novom Sadu odlučili su juče i danas da proganjaju, polivaju vodom, lome kamere, verbalno i fizički nasrću na novinare i medije za koje su procenili da nisu dovoljno dobri. Studenti u blokadi, s druge strane dozvoljavaju novinarima United media grupe da izveštavaju sa njihovih protesta, a i ulaz u zgrade fakulteta im je dozvoljen.
Zašto studenti u blokadi koriste dvostruke standarde? Zašto studenti u blokadi ukudaju medisjke slobode? Zašto studenti u blokadi koriste verbalno zastrašivanje, fizički napad na novinare – polivanje vodom, kada je spoljna temperatura u minusu? Zašto su studenti u blokadi neprijateljski nastrojeni prema novinarima koji su došli da izveštavaju sa sastanka Plenuma, događaja važnog za održavanje blokada?
Na žalost, ne postoje odgovori. Postoji kršenje prava i sloboda medija da izveštavaju i kršenje prava građana da budu informisani.
Studenti šalju jasnu poruku da nisu dosledni u borbi za slobodu i prava pojedinca. Ako zahtevi za slobodom govora i informisanja važe za jedne, moraju biti primenjivi i na druge, pa čak i na one s kojima se ne slažemo.
Pravo na slobodu medija ne sme biti ugroženo čak ni u slučajevima kada su mediji kritični ili nepopularni kod određenih grupa. Studenti u blokadi fakulteta imaju pravo da iznose svoje stavove i štite svoje interese, ali ne i da ograničavaju pristup informacijama javnosti.
To nisu lekcije koje želimo od studenata u blokadi!