Mladi su na protestima bili najbrojniji, najglasniji i “najinovativniji”.
Obojena revolucija u Makedoniji 2016. godine učinila je da ova zemlja nakon ovog scenarija promeni ime, konstantno vodi borbu sa dokazivanjem kolektivnog nacionalnog utemeljenja i činjenice da danas, Albanci pale zastave Severne Makedonije širom zemlje, a deca na priredbama u osnovnim školama paradiraju u uniformama OVK- po ovom scenariju, koristeći makedonski recept iz 2016. godine Marinika Tepić i Goran Ješić ruše Srbiju!
Protesti u, tada Makedoniji 2016. godine, nakon druge nedelje trajanja dobili su karakterističan naziv ”šarene”, odnosno ”obojene revolucije” zbog boja kojima su demonstranti gađali zgrade državnih institucija i objekte koji su se u ovoj zemlji gradili u okviru projekta ”Skoplje 2014”, pišu Večernje novosti.
Država se spremala za izbore, posle dugih pregovora vlasti i opozicije. Za učešće na parlamentarnim izborima listu je predala samo VMRO–DPMNE, partija koja je tada bila na vlasti. Stručnjaci su već u tom trenutku najavljivali nove proteste, uz moguće nemire. Pogotovu što je, samo nekoliko sati pre isteka vremena za predaje izbornih listi, u Skoplje došao i jedan nemački parlamentarac.
Albanci su pogazili reč. Partija VMRO–DPMNE, tada pod vođstvom Nikole Gruevskog, ostala je da se takmiči sa samom sobom, uprkos dogovoru četiri najveće stranke u Pržinu.
Opozicija je rešila da bojkotuje izbore jer kako su tada govorili, “smatraju da ne postoje uslovi da oni budu fer i demokratski”. Pored partija koje su nedeljama protestvovale ispred državnih institucija, u njihov bojkot uključila se i najveća albanska partija DUI.
Zvuči poznato?
Mladi su na protestima bili najbrojniji, najglasniji i “najinovativniji”.
“Protesti će trajati sve do ispunjenja zahteva, a jedan od njih je i ostavka Đorđi Ivanova (tadašnjeg predsednika Makedonije)”, ponavljali su iz redova opozicije tokom protesta u Makedoniji.
Zvuči poznato?
Baloni napunjeni bojom koje su “mladi” (čitaj aktivisti NVO i političkih partija) bacali na spomenike i fasade. Najpre je obojena takozvanaTrijumfalna kapija ili Porta Makedonija.
Od ovih protesta se Makedonija, a kasnije, nakon promene imena Severna Makedonija nije oporavila do danas, a šta bi se dogodilo sa Srbijom, ukoliko bi Marinika Tepić i Goran Ješić svoj zamisao sproveli po istovetnoj obojenoj revoluciji više je nego očigledno. Dobili bi ”skrojenu kapu budućnosti”, u kojoj bi priznali Kosovo i Metohiju kao nezavisnu državu, odrekli se Vojvodine, Raške oblasti i naroda u Republici Srpskoj, a nije isključeno ni to da bi Tepićeva i Ješić doveli u pitanje i samo ime države.
Mračan scenario koji je bacio Makedoniju u mrak i zaborav danas ponavljaju u Srbiji. Marinika Tepić, Goran Ješić i ostali sledbenici, potpomognuti “mladima” (čitaj plaćenicima raznih NVO, fondacija, organicija – ambasada!), koriste identične metode već viđene u bivšoj Makedoniji. Hoće li Srbija da dozvoli da razne Marinike, Ješići i njima slični, ponovo u sprezi sa Albancima, unište Srbiju? Da srpske trobojke gore umesto da se vijore?