Najkasnije od 1. marta, mladi između 20 i 35 godina imaće priliku da kupe prvu nekretninu po subvencionisanim uslovima. Predsednik Srbije najavio je da je uslov da maksimalna vrednost nepokretnosti bude 100.000 evra, a da će rate za kredite prvih godinu dana biti ispod 100 evra.
Država je najavila subvencija za mlade kojima je potreban stambeni kredit, uz učešće od 1 odsto i ratom koja bi bila 100 evra u prvom periodu. Finansijski stručnjak Vladimir Vasić razjasnio je sve dileme koje se tiču otplate, kao i to da li će se i druge banke osim Poštanske štedionice uključiti u ovaj program.
– Zapravo punjenjem budžeta mi kreiramo tu mogućnost da neko dobije subvenciju. Uvek je ta korist treba da bude veća od troška koji postoji. Čini mi se da ako imamo u vidu da je ovo mladost, da su to zapravo mladi ljudi od 20 do 35 godina, da je ovo idealno za njih. Svako od nas odlučuje da li će uzeti kredit ili neće. Mi ovde imamo taj koncept da je prva godina, lepo ste rekli, jedan niži kamata, onda od 2. do 6. imamo drugu ratu i posle toga, ja bih rekao, opet prelazimo na jedan moment koji je ispod tržišnog, a to znači sada je recimo margina banaka negde oko 3-3,5 procenata, a ovde je predviđeno da to bude dva odsto. Znači Euribor šestomesečni ili tromesečni i plus ta 2 procenta. Tako da kad poredimo i te periode posle isteka te šeste godine, vidimo da je povoljnije nego komercijalno na trenutno tržišne uslove -rekao je on za TV Blic.
Predviđeno oko 5.500 stambenih kredita, a za sada sada je u ovaj projekat uključena samo banka Poštanske štedionice. Ima li šanse da se uključe i druge banke u ovaj projekat, on kaže da je to stvar komercijalne politike svake od banaka.
– Mislim da ovde, s jedne strane, je predviđeno negde pet i po hiljada, čini mi se, stambenih kredita. Verujem da taj kolač nije zanemarljiv u smislu same činjenice, da vi dobijete klijenta na 30-40 godina. I nisam siguran da će bilo koja banka tek tako odustati. Znate, kad imate banku, kad imate stambeni kredit, vi ste tu, u toj banci, naravno 30-40 godina, retko ko će preći iz jednog tima u drugi i to je prilika da banka u slučaju da ne zarađuje tržišno po tom kreditu, ima priliku da proda neki drugi proizvod, meni kao klijentu koji sam kod nje – rekao je Vasić.
Da li postoji mogućnost da nakon uključenja ostalih banaka ili zbog oscilacija euribora dođe do naglog povećanja rata nakon tih godinu dana, Vasić objašnjava da taj rizik koji postoji se nekako amortizuje i to preuzima država kroz svoju budžetsku stavku.
– Verujem da svaka banka ima neku svoju poslovnu politiku. Što se tiče same promene, taj eurobor trend je da se smanjuje i to je nešto što. Ali bitno je da ovih prvih šest godina, znači prva godina i druge do šeste nema promena. U tom smislu, to je i najkritičnije za uzimanje kredita, vraćanje kredita i to je nešto što bih ja rekao da je dobra stvar, upravo taj rizik je tu negde na početku i on je smanjen – zaključio je Vasić.
bizportal.rs