Претрага
Close this search box.

Kampanja ”Da budemo svi na broju”: Linija 116000 za prijavu NESTALE DECE dostupna 24 sata

Foto: elements.envato.com

Prva nacionalna kampanja o evropskom broju za nestalu decu u Srbiji 116000 pod nazivom “Da budemo svi na broju” predstavljena je danas u Evropskoj kući u Beogradu, a telefonska linija za prijavu nestale dece i podršku roditeljima dostupna je građanima 24 časa sedam dana u nedelji.

Kampanju sprovodi nevladina organizacija “Astra” u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Ministarstvom informisanja i telekomunikacija uz podršku Delegacije EU u Republici Srbiji.

Izvršna direktorka “Astre” Marija Ađelković rekla je da je evropski broj 116000 servis na raspolaganju roditeljima i široj porodici tokom pronalaska deteta, ali pruža i deci nakon pronalaska.

Podsetila je da je evropski broj uveden 2012.godine, a 2014.godine je potpisan memorandum o saradnji sa MUP-om.

Anđelković je rekla da broj postoji u 32 zemlje Evrope i da radi po istim standardima i principima.

“Ako se dete, na primer, izgubi u Grčkoj ili Belgiji pozivom na ovaj broj javiće se naše kolege u tim zemljama”, rekla je Anđelković.

Dodala je da se najčešće javljaju roditelji i staratelji i zaposleni iz institucija gde su deca smeštena, saradnici drugih institucija i nevladinih organizacija.

Anđelković je navela da “Astra” godišnje primi između 450 i 500 poziva na evropski broj, a blizu 50 odsto čine prijave nestanaka dece koja su pobegla od kuće, dok su 17 odsto roditeljske otmice.

“Takođe, 17 odsto su pozivi zbog odvajanje detata od porodice u migrantskim uslovima kada porodice putuju iz zemlje u zemlji, a oko 17 odsto je vezano za pozive kada se deca izgube iz nekog, a reč je uglavnom o deci najmanjeg uzrasta koja ne govore. Takođe, 3 odsto su kriminalne otmice”, navela je Anđelković.

Istakla je da su u više od 98 odsto slučajeva prijavljenih nestanaka a deca su pronađena.

Psiholog i novinar Miša Stojiljković, koji je govorio iz ugla roditelja, kazao je da je strah od nestanka deteta među najjačim roditeljskim strahovima i da je često iracionalan, a da ga treba suzbijati određenim kognitivnim tehnikama.

“Važno je imati u vidu da samo 2 odsto nestale dece ne bude pronađeno i ponavljanje tog podatka je tehnika koja može da pomogne. Međutim, mnogo jače odzvanja u glavi onaj procenat od dva odsto, jer se svi sećamo šta se desilo Tijani Jurić i Danki Ilić”, rekao je Stojiljković.

Naglasio je da je važno da roditelji od malih nogu grade odnos poverenja sa decom i da otvoreno razgovaraju o svemu sa decom i da bez osude dece pihvataju razne informacije od njih.

Psihološkinja i terapeut Branka Radović naglasila je da većina dece koja su na neki nacin zlostavljana imaju mehanizam bežanja od kuće, posebno adolescenti.

Moramo prvo da vidimo odakle to dolazi, i da edukujemo roditelje da prepoznaju znake koji su prisutni mnogo ranije”, kazala je Radović.

Dodala je da je važno da ne dođe do otuđenja i gubitka poverenja između roditelja i dece.

Savetovala je roditeljima da rade “soft” kontrolu svoje dece.

“Predatori i prestupnici mogu da napadnu dete i dok smo kod kuće sa njim preko društvenih mreža. Zato je važno kako da osluškujemo naše dete.

Važan deo kampanje “Da budemo svi na broju” jeste informisanje javnog mnjenja i podizanje svesti spotovima koji će se emitovati na televizijskim nacionalnim frekvencijama i radio stanicama u zemlji.

Od maja 2012. do septembra 2024. godine putem Evropskog broja za nestalu decu realizovano je 5.394 poziva.

Pozivi su besplatni na teritoriji Srbije sa svih mobilinih i fiksnih mreža.

tanjug

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti