Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović potpisao je danas sa predstavnicima kineskog instituta BGI ugovor o kineskoj donaciji za izgradnju dve laboratorije za koronavirus.
Sporazum uključuje dve laboratorije sa ukupnom propusnošću od 3.000 testova dnevno, što je trostruko više od trenutnih mogućnosti testiranja u Srbiji i omogućuje prateću potrebnu opremu, testove i komplete za uzorkovanje.
Čin potpisivanja organizovan je danas onlajn, tako što je ugovor potpisan sa srpske strane u Palati Srbije, odakle je praćeno potpisivanje ugovora u Kini putem video linka, a zatim je ispraćeno aplauzom.
Prisustvovali su premijerka Ana Brnabić, ambasadorka Kine Čen Bo i ministri Zlatibor Lončar i Aleksandar Antić.
Kineska donacija se odnosi na izgradnju dve laboratorije, jedna je u Kliničkom centru Srbije, koja treba narednih dana da počne da radi, sad je u pripremi, a druga će se nalaziti u Nišu, verovatno u Institutu za javno zdravlje Niš.
BGI je vodeći svetski institut za genomiku i pružaoc usluga, za dve najsavremenije laboratorije, medicinsku opremu i uređaje za testiranje u cilju jačanja borbe Srbije protiv novog koronavirusa.
Počevši od Vuhana, usred epidemije, “BGI” je izgradio više desetina takvih laboratorija širom Kine, što se kasnije pokazalo kao jedan od ključnih koraka u kineskoj strategiji borbe i pobede protiv novog koronavirusa.
Dolazak opreme i stručnjaka “BGI”, koji će obučavati naše medicinsko osoblje i postavljati laboratorije, očekuje se početkom sledeće nedelje. Očekuje se da će laboratorija u Beogradu biti otvorena polovinom aprila u Kliničkom centru Srbije. Laboratorija u Nišu gradi se od nule, za šta je potrebno oko mesec i po dana.
Kao gest izuzetne velikodušnosti, “Mammoth Foundation”, “Tencent” i osnivači “BGI”, svi iz Kine, donirali su ključne instrumente za laboratorije. Jednako značajna je i donacija kineske kompanije “Zijin Bor Copper Serbia” koja je velikodušno pomogla Vladi Srbije u ovom trenutku pandemije.
Za Niš je jedan deo sredstava donirala kompanija Zi Đin iz Bora.
U Vuhanu se taj projekat simbolično zove ‘vatreno oko’, kojim se simbolično pokazuje borba i to je jedan od alata da se identifikuju oboleli.
Izvor: Tanjug