Doznake odlaze u istoriju, pa tako pacijenti i trudnice više neće morati da čekaju u redovima kako bi poslodavcima dostavili hrpu papira.
Firme će sve informacije o otvaranju i zatvaranju bolovanja dobijati automatski, elektronskim putem, a sam proces obračuna zarada zaposlenih u vreme privremene sprečenosti za rad ići će brže jer će čitav proces biti pojednostavljen.
“Uvođenje sistema elektronskog bolovanja se odvija iz delova i digitalizacija podrazumeva povezivanje više ključnih tačaka u procesu vođenja bolovanja u svrhu olakšavanja ove procedure, pre svega pacijentima, kao i za optimizaciju celog sistema”, kaže za Biznis.rs saradnica za regulatornu reformu u Nacionalnoj alijansi za lokalni ekonomski razvoj (NALED) Emilija Ničić.
Kako objašnjava sagovornica, digitalizacijom će biti omogućeno da poslodavac sve informacije dobije automatski, elektronskim putem, bez potrebe da pacijenti nose papirnu dokumentaciju i čekaju u redovima.
“Poslodavcima će ovaj sistem omogućiti ažurne informacije o zaposlenima koji su na bolovanju, efikasnije i brže obračunavanje zarada za njih, kao i optimizaciju internih procesa i resursa. Sistem će poseban značaj imati za poslodavce koji imaju veliki broj radnika i koji u danu procesuiraju i do stotine informacija o zaposlenima sa privremenom sprečenošću za rad”, navodi Ničić.
Kada je reč o ličnim podacima pacijenata i ko će u koja dokumenta imati uvid, sagovornica kaže da je zaštita privatnosti apsolutni prioritet i da postoje funkcionalnosti sistema posvećene upravo regulisanju tog dela – koje informacije se razmenjuju među različitim akterima.
“Konkretno, poslodavci će kroz sistem dobijati informacije o zaposlenom koje su neophodne za obračun zarada, poput toga kada je bolovanje otvoreno i koliko je predviđeno trajanje, bez mogućnosti uvida u medicinsku dokumentaciju pacijenta”, ističe Emilija Ničić.
Na pitanje jesu li lekari i medicinsko osoblje spremni za uvođenje sisitema eBolovanja, naša sagovornica kaže da je to deo kontinuiranog procesa digitalizacije zdravstvenog sistema u Srbiji tokom kog se zaposleni motivišu i usmeravaju na korišćenje digitalnih sistema.
“Sistem će biti prilagođen i olakšan za korišćenje zaposlenima, a podržaćemo Ministarstvo zdravlja u inicijativi da se sprovedu obuke i upoznavanje sa svim funkcionalnostima i očekivanjima od korišćenja sistema”, navodi ona.
U Srbiji eRecepti već donekle funkcionišu. Ničić kaže da je dalji razvoj najavljen nakon uvida u benefite ovog sistema i to u kojim delovima može biti dodatno unapređen i prilagođen potrebama i bezbednosti pacijenata.
“Unapređenjem sistema planirano je, pre svega, omogućavanje lekarima specijalistima da prepišu terapiju, dok je veliki benefit i omogućavanje uvida u interakcije leka od strane lekara”, dodaje ona.
Kroz eKarton svi lekari će biti umreženi
Na pitanje šta se dešava sa elektronskim kartonima i da li je novim sistemom predviđeno da kompletna istorija pacijenta bude digitalizovana, Ničić objašnjava da eKarton treba da pruži brz i jednostavan uvid u istoriju bolesti, dijagnoze, propisane terapije i druge relevantne podatke o medicinskom stanju svakog pacijenta, bez potrebe čuvanja i nošenja dokumentacije u papirnom obliku.
“Jedan od osnovnih benefita ovog sistema je mogućnost umrežavanja lekara i razmene relevantnih informacija o lečenju pacijenta, koje su važne za dijagnostiku, adekvatan odgovor na stanje pacijenta i unapređenje zdravstvenog sistema u celini. Zbog velike kompleksnosti sistema njegovo uspostavljanje se odvija u više faza, a trenutno se aktivno radi na omogućavanju svih uslova za punu implementaciju u narednom periodu”, zaključuje saradnica za regulatornu reformu u NALED-u Emilija Ničić.
b92.net