Претрага
Close this search box.

LEKARI U PRIPRAVNOSTI: Nagli pad temperature izuzetno je opasan

Foto: Pixabay

Poseban oprez se preporučuje nervno labilnim osobama, cerebrovaskularnim i srčanim bolesnicima

Nagle temperaturne oscilacije od skoro plus 20 usred januara, pa do naglog pada za skoro 20 stepeni koliko se u Srbiji očekuje u petak, pogađaju 13 vrste bolesnika, a najviše se odražavaju na kardiovaskularne i na psihološke, kaže prof. dr Miljko Ristić, kardiohirurg, koji apeluje na ove pacijente da ostanu kod kuće, pridržavaju se propisane terapije, smanje unos masne, začinjene i slatke hrane, i zaslađenih sokova.

Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) najavljuje pad temperature za petak, međutim, biometeorološka prognoza, već za danas, 9. januar pokazuje da se očekuje pogoršanje biometeorološke situacije.

– Poseban oprez se preporučuje nervno labilnim osobama, cerebrovaskularnim i srčanim bolesnicima, a u drugom delu dana i tokom noći i astmatičarima. Od meteoropatskih reakcija mogući su nervoza, nesanica i bolovi u kostima i zglobovima – navodi se u biometeorološkoj prognozi u kojoj se i učesnicima u saobraćaju savetuje se povećana pažnja.

Temperaturni skok od skoro 20 stepeni u plusu na Badnji dan i na Božić, već se odrazio na zdravstveno stanje građana, pogotovo srčanih bolesnika i onih koji pate od visokog krvnog pritiska, što se videlo i po zvonjavi telefona Hitnoj pomoći.

Samo beogradski Zavod za hitnu medicinsku pomoć imao je 1.752 poziva za 24 sata, a kako je za “Blic” objasnila dr Ivana Stefanović iz te ustanove, najviše je bilo poziva zbog visokog krvnog pritiska, niskog krvnog pritiska, bola u grudima, dijareje, bolova u stomaku…

Prema njenim rečima, na sreću, broj intervencija nije bio nimalo srazmeran broju poziva, a uzrok ovih tegoba, pored vremena, nije imao toliko veze sa prejedanjem koliko sa uticajem slanih sarmi i prasetine na krvni pritisak.

Foto: Pexels

Pad i rast temperature opasan za srce

S obzirom na to da Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) za petak najavljuje naglo zahlađenje, odnosno drastičan pad temperature, naša sagovornica podseća da će i na ovu vremensku promenu opet najviše reagovati srčani bolesnici i da je najbitnije da se prati krvni pritisak.

– Uvek više reaguju srčani bolesnici, jer se srce muči i na niskoj i na visokoj temperaturi – kaže dr Stefanović koja savetuje da se vodi računa o krvnom pritisku i podseća da glavobolja može da ukaže na probleme sa njim.

Kardiohirurg profesor dr Miljko Ristić kaže za “Blic” da kardiovaskularni bolesnici jednako reaguju i kada temperatura naglo skače i kada naglo pada. Objašnjava da postoji 13 grupa pacijenata koji reaguju na vremenske oscilacije, ali da se one najviše odražavaju na srčane pacijente i psihijatrijske.

Pored ove dve grupe pacijenata, prema njegovim rečima, tegobe mogu da osete i bolesnici koji imaju čir na dvanaestopalačnom crevu, upalu žučne kese, probleme sa bubrezima…

– Ima 13 grupa pacijenata koji reaguju na vremenske oscilacije. Reaguju bubrezi, centralni nervni sistem, srce, pluća, pacijenti sa čirom na dvanaestopalačnom crevu, sa upalom žučne kese.., a kardiovaskularni sistem i psihološki pacijenti su najugroženiji – navodi prof. dr Miljko Ristić:

– Usled naglih temperaturnih oscilacija, može da dođe do zaustavljanje rada srca, prestanka disanja ali i do moždanog udara. To ne može da se desi kod pacijenata sa upalom žučne kese, bubrega, bolesnika sa čirom na dvanaestopalačnom crevu. Promene vremena deluje nepovoljno i na te organe, u smislu jačih bolova, ali ti slučajevi se ne završavaju fatalno kao što je slučaj sa srčanim bolesnicima. Posledice nisu tako dramatične kao kada je u pitanju srce, i kada je reč o psihološkim pacijentima, kod kojih promena vremenskih temperatura deluje drastičnije na njihov psihološki status.

Foto: Pexels

Osećaju promenu vremena 48 sati pre njenog nastanka

Prema njegovim rečima, ove grupe pacijenata promenu mogu da osete dva sata do 48 pre nego što ona nastupi.

– Psihološki pacijenti mogu da osete da se njihov psihološki status pogoršava, a srčani, da im vrednosti visokog krvnog pritiska rastu. Krvni pritisak ni tad ne raste odjednom, ako se malo obrati pažnja, videće se da je i tada postepen. Oseća se glavobolja, a pošto je ugrožen i pulmonalni sistem, može da dođe do nedostatka vazduha – kaže prof. Ristić.

Prema njegovim rečima, kada su temperaturne razlike upadljive, onda treba smanjiti unos hrane, pogotovo masne i slane.

– Ishrana treba da bude bazirana na voću i povrću, a izbegavati sokove pune šećera. Najbolje je da se sedi kod kuće. Promene utiču na srce, ali i pluća zbog elektromagnetnih talasa koji, u stvari, utiču na funkciju svih naših organa. Hronični pacijenti koji većim godinama ili mesecima boluju od srca, angine pektoris, hipertenzije, treba da uzimaju svoju terapiju redovno, da je ne preskaču – savetuje prof. Ristić i dodaje da kada se desi nagli skok ili pad temperature, i najzdraviji ljudski organizam može da poklekne.

Prelazak sa posne na mrsnu hranu

Pored vremena, tegobe kod građana izazvao je i prelazak sa posne na masnu hranu, a pošto sezona praznika, slava i dalje traje, savetuje se umerenost u ishrani.

Branislava Teofilović, magistar farmacije i specijalista nutricionizma, kaže da prejedanje često izaziva gorušicu ili refluks kiseline, što se manifestuje kao pečenje u predelu želuca, ali ono može da dovede i do napada žuči.

Napadi žuči uzrokovani prejedanjem mogu biti bolni i neugodni, ali uz pravilnu ishranu i preventivne mere može se smanjiti rizik od njihovog nastanka.

– Ako se simptomi jave, važno je reagovati brzo i potražiti medicinsku pomoć. Simptomi napada žuči se često mogu razvijati postepeno. Oni se mogu manifestovati kao jaka bol u gornjem desnom delu stomaka. Žučna kesa je locirana u gornjem desnom delu stomaka. Kada dođe do blokade žučnog kanala (npr. kamenčić blokira protok), žuč se nakuplja u žučnoj kesi i izaziva bol. Bol može biti oštar i intenzivan, ali i tup i probadajući. Često je praćen osećajem težine ili pritiska. Može trajati nekoliko minuta ili sati – objašnjava doc. dr Teofilović.

– Bol iz žučne kese može zračiti kroz nervne puteve u leđima ili u područje između lopatica. Ovo je poznato kao “reflektovani bol” – bol koja se oseća na mestu koje nije direktno povezano s izvorom bola – kaže ona i dodaje da napad žuči može da uzrokuje probavne smetnje, uključujući mučninu i povraćanje:

– To je često reakcija na nakupljanje žuči u stomaku, što može izazvati nelagodnost i želju za povraćanjem. Povraćanje može biti učestalo, ponekad s gorkim ukusom u ustima zbog prisustva žuči koja ulazi u želudac.

24sedam.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti