Tomislav Micić ističe da su hladni radijatori prilikom etažnog grejanja čest problem kada se grejanje uključi nakon letnje pauze
Podešavanje sistema grejanja i korišćenje efikasnih termostata može značajno smanjiti potrošnju energije. Najčešći problem kod etažnog grejanja su hladni radijatori nakon letnje pauze.
U zimskom periodu pravi je izazov kako se efikasno i ekonomično zagrejati. Električar Tomislav Micić podelio je savete kako da se izborimo sa hladnoćom i uštedimo na računima za struju.
Pravilno grejanje tokom zime ne samo da utiče na našu udobnost već i na troškove. Podešavanje sistema grejanja i korišćenje efikasnih termostata može značajno doprineti štednji struje
Tomislav Micić ističe da su hladni radijatori prilikom etažnog grejanja čest problem kada se grejanje uključi nakon letnje pauze.
– Najčešći problem je pumpa, pošto celo leto nije radila, pumpa za etažno grejanje hoće da zaglavi i pošto ne cirkuliše vodu kroz radijatore. A može biti i sam kotao, koji ima zaštitu od niskog pritiska vode u sistemu i onda prosto on se isključi kada nema dovoljno pritiska i tada kotao neće da proradi – objašnjava električar Micić.
Trebalo bi pre sezone uvek da se pogleda kakav je pritisak u sistemu, ističe električar Micić.
– Svaki sistem ima manometar koji pokazuje pritisak obično od nula pa do četiri ili nula pa do šest bara i tada kada je pritisak između jedan i dva onda je dobro, možemo ga pokrenuti. Ako je ispod jedan, to je već znak da ne funkcioniše kako treba i trebalo bi pozvati majstora – savetuje Micić.
Ukazuje i na grešku koju svi pravimo kada sami pokušamo da popravimo radijatore.
– Mnogi sami dopunjavaju vodu misleći da je samo do vode, ali pritisak u sistemu nije samo stvar vode u sistemu nego je stvar i ekspanzionog suda. Dakle voda se širi kada se greje i ih skuplja se kada se hladi. Ekspanzioni sud je jedini koji može da kompenzuje širenje vode. Tako da on bi trebalo da se podesi na fabričke parametre pre nego što se dodaje voda. Mnogi sami dodaju vodu pa onda naprave još veći problem, tako što voda počinje da izlazi napolje – kaže Micić.
Kako smanjiti račun za struju?
Mnogi se žale da je korišćenje etažnog grejanja veoma skupo, a električar Micić otkriva i šta dovodi do tako visokih računa.
– Jedini način za smanjenje potrošnje struje je korišćenje preciznih sobnih termostata. Mnogi imaju onaj sa točkićem sobni termostat na zidu koji su neprecizni. Vi ga namestite na 23 stepena, on greje do 26, 27 dok vi ne primetite da je pretoplo. On je već nekoliko sati radio bez potrebe, pa tek onda ga sami smanjite – kaže Micić.
Micić preporučuje digitalne termostate koji održavaju temperaturu na željenom nivou i sprečavaju nepotrebno grejanje.
Jedan od načina da smanjite račun za struju je i kombinovanje različitih metoda grejanja, kao što su inverteri. Inverteri troše tri puta manje struje od konvencionalnih sistema, posebno kada nije ekstremno hladno, savetuje električar.
Micić upozorava da treba izbegavati prelazak granice od 1600 kWh mesečno, jer nakon toga cena struje drastično raste. Upravljanje potrošnjom može značiti velike uštede na kraju meseca, napominje električar.
Kurir.rs/Blic