Na osnovu legende sačuvane u jednom starom spisu, Rakovac je osnovao krajem 15. veka Raka Milošević, veliki komornik despota Jovana Brankovića, koji je na tom mestu ubio jelena. Kako se jelen u hrišćanstvu smatra simbolom samoće i čistote monaškog poziva, Raka je obećao da će svoj greh iskupiti, tako što će na tom mestu izgraditi manastir.
Na osnovu ove legende počinje priča o manastiru Rakovac. Prvi zvanični dokument o ovom velelepnom manastiru datira iz 1546. godine, kada su Turci izvršili popis Srema, radi ubiranja poreza.
Tokom vekova, manastir je više puta rušen, paljen i pljačkan, ali na sreću potomaka, podaci o manastiru su sačuvani u “Opisu fruškogorskih manastira” iz 1753. godine koji je delo Hristofora Žefarovića, koji svedoči o mnogim promenama na crkvenoj građevini tokom dve decenije.
U 18. veku, unutrašnjost manastira je oslikao poznati majstor Vasilije Ostojić iz Novog Sada, a izrezbareni ikonostas kraju je priveo Janko Halkozović.
U zidu kapele manastira Rakovca, 1893. godine, pohranjene su kosti mitropolita beogradsko-karlovačkog Vićentija Jovanovića, zaslugom tadašnjeg mitropolita karlovačkog i patrijarha srpskog Georgija Brankovića.
Manastir Rakovac se nalazi na samom severnom obodu Fruške gore i jedan je od najbližih Novom Sadu. Do njega možete stići putem koji vodi preko Sremske Kamenice i Ledinaca, a na putu ka Beočinu potrebno je da skrenete levo u Manastirsku i ovaj put vas vodi direktno do poznatog manastira.
U video prilogu koji sledi, pogledajte kako izgleda manastir Rakovac.