U osnovnim i srednjim školama širom Srpske juče je ponovo, nakon letnje pauze, zazvonilo zvono i u klupama se okupilo više od 117.500 đaka.
Početku nastave najviše se obradovalo 8.957 prvačića, koji će se prvi put susresti sa školskim obavezama. U prvi razred srednjih škola upisano je 9.505 učenika.
Početak nove školske godine u Srpskoj donosi novinu vezanu za upotrebu mobilnih telefona đaka. Naime, sve škole u RS su dužne da naprave pravilnike u kojim situacijama će đaci koristiti telefone. Akcenat će biti da učenici mogu da donose telefone u školu, ali će moći da ih koriste samo uz saglasnost nastavnika ili direktora.
– To znači da će se telefoni koristiti samo pre i posle škole, nikako za vreme nastave, kada će morati biti isključeni – objasnio je predsednik Aktiva direktora osnovnih škola regije Bijeljina Predrag Račanović.
On kaže da pored mobilnih telefona nastavnici su ove godine dobili i smernice za rasterećenje đačkih torbi.
– Zadatak nastavnika će biti da pre narednog dana saopšti đacima šta će im od pribora i udžbenika trebati sutradan – kazao je Račanović.
Predsednik Sindikata obrazovanja RS Dragan Gnjatić kaže za “Novosti” da mobilni telefoni na času ometaju rad i đaka i nastavnika i da očekuje da škole reše to pitanje.
Većina škola bez klime
Miroslav Popržen kaže da iako su mnoge škole u Srpskoj renovirane i sanirane, ipak, većina nema klima-uređaje
– Apelujem na Ministarstvo prosvete da budu u kontaktu sa direktorima i da ako bude trebalo, zbog najavljenih visokih temperatura, idemo na skraćivanje nastave ili sa potpunom obustavom – kaže Popržen.
– Plan je da učenici ostavljaju mobilne telefone kod učitelja ili nastavnika na času. Na času treba da se razgovara sa nastavnicima i učiteljima, a ne da se gledaju mobilni ispod stola – kaže Gnjatić.
Od ove godine je i zvanično u osnovnim školama i predmet Humanost i bezbednost. Taj predmet je bio već kao pilot-projekat u 20 škola prošle godine. Ove godine ide fakultativno u sve osnovne škole, a nastavu će izvoditi nastavnici demokratije koji su već radili u školama. Sastoji se iz tri oblasti: humanost, humanost i bezbednost u školi i zajednici i humanost i bezbednost na delu.
– Videćemo kako će se organizovati nastava predviđena za sedme, osme i devete razrede. Ovaj predmet je potreban jer empatija dece i uopšte ljudi danas nije kao nekada. Moramo poraditi na tome bez obzira na efekte koji su dostupni đacima, a negativno utiču. Pedagoški zavod je uradio analizu i odlučio da to bude i ove godine – pojašnjava predsednik Aktiva direktora osnovnih škola banjalučke regije Miroslav Popržen.
Novosti