Pravoslavni hrišćani proslavljaju danas jedan od dva najveća praznika, rođenje Isusa Hrista – Božić, a tim povodom u Hramu Svetog Save na Vračaru u Beogradu božićnu liturgiju služio je patrijarh Srpske pravoslavne crkve.
Liturgiji, koja je počela u 9 časova prisustvovao je veliki broj vernika, među kojima i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, ali i beogradski nadbiskup kardinal Ladislav Nemet.
Tokom liturgije pročitana je božićna poslanica patrijarha Porfirija koji je u njoj poželeo svakom verniku da danas svoje srce zagreje plamenom koji je grejao novorođenog Bogomladenca, a od svoga doma, radošću porodičnog okupljanja, načini Vitlejemsku pećinu u kojoj je Isus Hristos rođen.
Kako je naveo Porfirije u poslanici, istovremeno svi koji praznuju u miru, ne sme da zaborave one koji stradaju, tuguju i ove dane radosti provode prognani iz svojih domova, ponavljajući tako sudbinu Bogomladenca Hrista.
“Molitveno vapijemo Bogu da i nevino stradale u padu nadstrešnice na novosadskoj železničkoj stanici privije u naručje svoje. Gledamo u svoja srca i gledamo se međusobno, moleći se Gospodu da nam podari snage da iz toga tragičnog događaja, ali i iz drugih pomenutih i nepomenutih zbivanja u zemlji i svetu, stalno izvlačimo opominjuću pouku o tome da jedni prema drugima moramo biti braća, biti ljudi, ohristovljeni, iskreni, suštinski dobri”, poručio je patrijarh.
Kako je ukazao patrijarh, srpski narod je u AP Kosovo i Metohija, u svojoj vekovnoj postojbini već četvrt veka najugroženiji i najnezaštićeniji narod na evropskom kontinentu.
“Izložen pritiscima, hapšenjima, nasilnom otimanju opštinskih samouprava, gašenju lokalnih zdravstvenih službi, otimanju zemljišta i druge privatne imovine, rušenju grobalja i spomenika kulture, neprestano biva zastrašivan i proganjan. Mi vas, braćo i sestre naše na Kosovu i u Metohiji, gledamo sa ljubavlju, poštovanjem i zahvalnošću. Divimo se vašoj veri, vašem junaštvu, vašem strpljenju i trpljenju”, naveo je.
Porfirije je poručio da je obaveza svih nas da, osim brige o mladima, rečju i delima ljubavi, životom, svedočimo da se punoća za kojom tragaju nalazi u Hristu Gospodu, da je Hristos smisao svega i da, ukoliko Hristos bude na prvom mestu, sve će doći na svoje mesto. Navodeći da je poučno za godinu pred nama izmirenje zavađene braće koje je izvršio Sveti Sava nad moštima njihovog oca, svetog Simeona Mirotočivog, 1207. godine u manastiru Studenici, patrijarh Porfirije je naveo da Crkva ne osuđuje, ne deli, ne pravi razliku među braćom, nego nas podseća da smo svi jedni drugima potrebni i sve poziva na mir i zajednicu ljubavi.
“Ne zaboravimo da mnoštvo nesreća, sukoba i ratova započinju dehumanizacijom bližnjeg, potiranjem ljudskosti drugog ljudskog bića. Zato je od presudne važnosti da svi, koliko nas ima, prestanemo da koristimo rečnik u kojem se drugi prvo naziva strancem, zatim protivnikom, onda neprijateljem i, na samom kraju, neljudskim bićem”, poručeno je u poslanici.
Patrijarh je pozvao sve, gde god da žive, da premošćuju međusobne jazove, slušaju jedni druge, uvažavaju stavove i mišljenja jedni drugih, pogotovu kada su drugačija od naših.
“Odustanimo od agresije i nasilja kao načina rešavanja problema i nesuglasica! Po svaku cenu gradimo mostove razumevanja, ljubavi i mira, iako dobro znamo da graditelji mostova neretko bivaju kamenovani sa obe obale. U radosti Božića, kada se Bog zauvek izmirio sa čovekom, zagrlimo Hrista i jedni druge, slavosloveći božićnu himnu: ‘Hristos se rađa, slavite! Evo Hrista sa nebesa – iziđite mu u susret”, naveo je patrijarh u božićnoj poslanici.
Božić, zajedno sa Vaskrsom, predstavlja jedan od najvećih hrišćanskih praznika i praznuje se kao uspomena na dan rođenja Gospoda Isusa Hrista, Sina Božijeg.
Srpska pravoslavna crkva Božić slavi tri dana, a drugi dan je Sabor Presvete Bogorodice, u znak zahvalnosti što je rodila Spasitelja, dok se trećeg dana slavi Sveti Stefan. Vernici se tradicionalno pozdravljaju sa “Mir Božji, Hristos se rodi – Vaistinu se rodi”.
Božić je uvek mrsni dan, kojem je prethodio četrdesetodnevni božićni post, koji predstavlja pročišćenje duha i tela. Praznik rađanja novog života, praznik dece i detinjstva, praznik roditeljstva – očinstva i materinstva, kod Srba je ukrašen najlepšim verskim običajima i obredima, koji imaju jedan osnovni smisao i cilj: umoliti Boga da sačuva i uveća porodicu i imanje domaćina.
blic.rs