Претрага
Претрага
Close this search box.

MOŽE I BEZ ODRICANJA Kako uspešno uštedeti novac sa prosečnom platom u Srbiji

Foto: newslite.com

Kada je mesečni budžet precizno ograničen, štednja može da deluje kao pravi izazov. Ali ukoliko uzmemo u obzir prosečnu srpsku platu od punih 100.000 dinara, tačnije 100.170 dinara prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbije, postoji način kako da se ostavi novac „sa strane“

Sa pravim pristupom, ali i finansijskom strategijom štednja, mogu da se postignu značajni rezultati, zbog kojih će novčanici biti poprilično „zadovoljni“.

Ključ je u planiranju, obaveznoj doslednosti i prilagođavanju sopstvenim potrebama, kao i ciljevima.

Trud je neminovan, pomalo odricanja, ali i fokus na finansije, a u nastavku teksta podelićemo nekoliko dobrih saveta za uspešnu štednju.

Za početak i uspešnu štednju u nastuvku važno je da se napravi budžet. Važno je da se postave jasne kategorije za sve troškove – hrana, komunalije, prevoz, zabava, ali i obavezna katogorija „štednja“.

Odmah nakon toga sledi postavljanje prioriteta za štednju, u zavisnosti od kratkoročnih ili dugoročnih ciljeva. Da li želite da uštedite za putovanje, kupovinu stana ili samo da izgradite fond sa novcem „sa strane“?

Postavljanje jasnih ciljeva dosta pomaže prilikom motivacije za štednju novca i onda kada to nije lako.

Zatim, neophodno je da se odredi količina novca koja se odvaja, tačnije štedi svakg meseca. Ta suma mora da bude prioritet ukoliko nešto „ne iskrsne“ naravno, jer je to jedini put do pozitivnog rezultata.

Neka preporuka je da se odvoji makar 10 odsto od plate, a za samo godinu dana u šteku će biti najmanje 120.000 dinara, što je oko 1.000 evra.

Ukoliko su na papiru dugoročni ciljevi, poput kupovine nekretnine, automobila, ili već privatne penzije, važno je da se postavi plan za štednju sa specifičnim rokovima i iznosima. Kada se napravi takav plan, bilo bi dobro da se ovi ciljevi podele na manje i lakše ostvarive korake zarad dobre i inezivne motivacije.

Takođe, još jedna od dobrih metoda za uspešnu štednju jeste da u svojoj banci postavite automatski transfer sa tekućeg računa na štedni svakog meseca.

Mnoge banke nude mogućnost da postavite automatske transfere koji se vrše na mesečnom nivou. To omogućava da bez preteranog razmišljanja i oklevanja, jer dogovoreni novac odmah ide u štednju – bez opcije da se potroši.

Štednja je isplativija u dinarima

Prema poslednjim operativnim podacima Narodne banke Srbije, u poslednjih godinu dana, dinarska štednja je ostvarila rast od 53,6 milijardi dinara (48 odsto) i dostigla je svoj najviši nivo od 165,6 milijardi dinara.

-Nova polugodišnja analiza isplativosti dinarske i devizne štednje urađena za period od juna 2012. do juna 2024. godine je pokazala da je dinarska štednja u poslednjih dvanaest godina, bila isplativija od devizne štednje – kako kratkoročno, tako i dugoročno, saopštila je Narodna banka Srbije.

biz.portal.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti

Претрага