Pre nekoliko decenija na Fruškoj gori rađeno je istraživanje prilikom koga je pronađeno poludrago kamenje.
Oni kažu da je istraživanje pre skoro 45 godina radio “Geoinstitut” i da je tada utvđeno da na planini postoji poludrago kamenje.
– Utvrđene su sledeće vrste: kvarcit sa opalom, opalsko-magnezitska breča, magnezitska breča sa kalcedonskim i opalskim cementom – objasnili su.
Međutim, tvrde da to što su pronašli nije isplativo za eksploataciju.
– Ispitivanja su rađena na pomenutom lokalitetu i uzorci nisu pokazali reprezentativan kvalitet ni isplativost za korišćenje – tvrde u preduzeću.
Ali, ovo nalazište nije predviđeno za posete, a ako neki posetilac tu slučajno zaluta, strogo mu je zabranjeno da dira ovo blago.
– Na lokalitetima geonasleđa koji imaju izuzetni naučni, obrazovni i kulturni značaj je zabranjeno sakupljanje ili uništavanje pokretnih prirodnih dokumenata, kao i uništavanje ili oštećivanje njihovih nalazišta. Zbog osetljivosti, ugroženosti lokaliteta i teško kontrolisanog terena, posete se ne organizuju – poručuju iz NP “Fruška gora”.
Inače, oni su naglasili da prema zakonima o zaštiti prirode i o nacionalnim parkovima, ciljevi NP “Fruška gora” su, između ostalog, očuvanje prirodnih procesa i ravnoteže između prirodnih procesa i ljudske aktivnosti.