Gotovo 69.000 građana Srbije čeka na neku medicinsku proceduru ili operaciju.
Ivan Milić, neurohirurg Kliničkog centra Srbije, kaže za RTS da na njegovom odeljenju nema liste čekanja, jer hirurška klinika radi operativni tretman i pre podne i popodne i uveče, bez obzira na broj sala koje ima.
Smanjenje lista čekanja je jedno od prioriteta Ministarstva zdravlja. Zašto se na neke operacije čeka godinama, a neke klinike uopšte nemaju liste čekanja?
Neurohirurg Kliničkog centra Srbije Ivan Milić rekao je u Beogradskoj hronici da na njegovom odeljenju nema liste čekanja, jer hirurška klinika ima to nasledstvo da bez obzira na to koliko sala ima, radi operativni tretman i pre, podne i popodne i uveče.
– Princip je takav da dok se program ne završi, sale se ne zatvaraju, bar dve, tako da nema liste čekanja, možda za neke manje intervencije, nedelju, dve i to je maksimalno – navodi Milić i napominje da je tako i sada, kada je u toku rekonstrukcija.
Najveći broj klinika u dva, pola, tri zatvara operacione sale i tu se završava njihov operativni program, navodi Milić, ali napominje da je to stvar organizacije svake klinike zasebno.
Što se tiče privatne prakse, Milić primećuje da ona jeste napravila neku ekspanziju u poslednje vreme, ali da nije dominantni krivac za stvaranje listi čekanja.
– Nije privatna praksa kriva za liste čekanja. To je povećani priliv i eventualno možda nedovoljno dobra organizacija samih ustanova u smislu da mogu da povećaju količinu programa – smatra Milić.