Svima je znano da se virusi i bakterije najbrže šire u zatvorenom prostoru, naročito kolektivima, međutim koliki uticaj u svemu imaju oni roditelji koji dete koje je “samo malo slinavo, nije mu ništa” pošalju u vrtić ili školu i kada deca zaista treba da ostanu kući.
Dok jedni govore o izgradnji imuniteta kod dece, drugi ga koriste kao izgovor da im ostanak deteta kući ne poremeti planove za taj dan ili na neki način potencijalno ugrozi posao.
Razlika je prisutna i među lekarima, pa dok neki insistiraju na tome da dete treba da ide i kada je prisutna sekrecija iz nosa ili kašalj u manjoj meri jer se tako “gradi imunitet“, drugi napominju da virusi uvek mutiraju i da sve zavisi od stanja organizma nekoga ko se u tom momentu nađe na istom mestu s detetom čiji imunitet je u najmanju ruku tada upitan.
Problem je sveprisutan, često se žale i oni roditelji koji isprva nisu videli problem u takvim odlukama, već tek kada njih pogode, a virusi ne pitaju nego haraju.
Nekada su se znale sezone i jasnije su bile podele kada su pedijatri mogli da očekuju veći broj pacijenata određenih simptoma, ali već duže vreme to nije tako, pa su pojedine infekcije postale česte tokom cele godine upravo zbog gorepomenute mutacije virusa.
Pedijatar dr Saša Milićević svojevremeno je u emisiji “Zdravo sa Ivanom” koja se emituje svakog ponedeljka na Telegraf.rs upitan upravo oko toga kada bi trebalo slati dete u kolektiv i zašto to neki roditelji čine i onda kada postoje jasne naznake da bi dete moglo time da dalje ugrozi sebe ili druge.
– Nekada razumem te ljude jer kažu: “Šta da radim, ostaću bez posla“. To je baš problem. Možda ta deca nemaju bake i deke ili su oni stari ili im preti opasnost ukoliko imaju neko hronično oboljenje i onda se ljudi nađu u čudu. Mi lekari kažemo: “Nemojte molim vas da ide sedam do 10 dana u vrtić” ako su to boginje ili mononukleoza ili nešto mnogo duže i onda nastane i taj problem – objasnio je.
Milićević je poručio da lekari onda treba da budu dosledni i da objasne roditeljima da moraju da se snađu jer je u interesu njihovog deteta, ali i u interesu druge dece.
Upitan u “Zdravo sa Ivanom” koje je onda to prirodno rešenje koje se nameće oko dolaska dece koja nisu potpuno zdrava u kolektiv i kako zaštititi svoje dete, pedijatar je objasnio da ne postoji tako nešto kao sterilan organizam. Suština je u stanju u kom se u tom momentu nalazi.
– Svako dete nosi neki virus, pa i mi odrasli imamo. Naš organizam nije sterilan, ko zna koje viruse imamo, pa ako naiđemo na neku osobu koja je osetljiva, mi ćemo joj preneti. On će reći: “Od koga li sam dobio”, a možda upravo od nas. Tako isto i roditelji deci mogu da prenesu – objasnio je.
Rekao je da smo svi nosioci nekih klica i da se na taj način stvara imunološki sistem jer imunitet reaguje na izazove.
– Ali nije dobro i nije pošteno ako dete ima jaču infekciju da se dete pošalje u vrtić. Ni zbog svog deteta, a pogotovo zbog druge dece. Onda će se mnogi drugi razboleti – kazao je Milićević.
On je skrenuo pažnju na još jednu alarmantnu situaciju, kada roditelji svesno šalju dete u kolektiv uz rečenicu: “Zašto ne bih, vraćam ga nazad, pa on je tamo i dobio“.
– Ali recimo ako su to male boginje, ako je to varičela, to ne treba raditi jer dete treba da bude izolovano koliko može – naveo je doktor primer za Telegraf.rs
Uvek postoji opcija da roditelji jednostavno ne prepoznaju na vreme jer nije bilo jasnih naznaka i dete je bilo u periodu inkubacije, ali češće je problem u nekoj drugoj sferi – otvaranju bolovanja, smanjenju primanja, riziku od gubitka posla.
Postoje i primeri kad problem ostanka kući dok se situacija ne sredi nije ni alarmantan, ali jednostavno remeti postojeće planove roditelja ili oni smatraju da “nije tako strašno” zanemarujući činjenicu da nekom drugom, ipak, može biti.
Ne treba zanemariti da u okviru porodica mnogi imaju i bebe ili neke članove oslabljenog imuniteta ili koji boluju od neke hronične bolesti, dakle osobe koje bi bile izložene i potencijalnim komplikacijama, pa nije na odmet razmisliti jer sopstvena neugodnost nekome može biti i veća opasnost.
telegraf.rs