Danas, 9. decembra, obeležava se Međunarodni dan borbe protiv korupcije.
“Korupcija je ozbiljno krivično delo koje može da podrije društveni i ekonomski razvoj u svim društvima. Nema zemlje, regiona ili zajednice koja je imuna” poručuju Ujedinjene nacije. Iznos od 2,6 biliona predstavlja više od pet odsto ukupnog svetskog BDP-a. Svetska organizacija navodi da se bilion dolara godišnje, ukradeno kroz korupciju, uzima u obliku mita.
Konvencija Ujedinjenih nacija za borbu protiv korupcije stupila je na snagu u decembru 2005. godine. od kada se 9. decembra i zvanično obeležava Međunarodni dan borbe protiv korupcije.
Korupcija prodire u sve segmente društva i predstavlja najveću ugroženst društvenog i političkog razvoja, te prosperiteta. Borba protiv nje mora biti tačka koja će ujediniti sve građane, da već jednom pokažu da mu je dosta dvostrukih kriterija, nejednakih šansi, praznih obećanja i čekanja trenutka kada će se pomaci vidjeti u svakodnevnom životu.
Od usvajanja Konvencije Ujedinjenih nacija protiv korupcije 2003. godine, 9. decembar se obeležava kao Međunarodni dan borbe protiv korupcije – dan posvećen podizanju svesti u javnosti o opasnostima koje korupcija predstavlja za stabilnost društva i mobilisanju političke volje da se uhvati u koštac sa ovim globalnim problemom. Korupcija pogađa sve zemlje na svetu i podriva temelje demokratskih institucija, privredni razvoj, vladavinu prava i ugrožava kvalitet života svih građana.
Suzbijanje korupcije nije jednostavan zadatak. To je borba koja se tiče svih nas i zahteva da svi budemo uključeni. Potrebna je ne samo posvećenost nezavisnih tela za borbu protiv korupcije u sprečavanju, otkrivanju i pozivanju na odgovornost korumpiranih državnih službenika, već i aktivno učešće svakog građanina ponaosob koji treba da kaže NE korupciji, da pred njom ne zatvara oči i da zahteva transparentnost i odgovornost od onih koje je glasanjem postavio na funkcije.
Srbija ostvarila ogroman napredak u borbi protiv korupcije
Republika Srbija je ostvarila značajan napredak u borbi protiv korupcije, uspešno ispunivši 10 od 13 preporuka Grupe država protiv korupcije (GRECO) organa Saveta Evrope, pokazuje najnoviji izveštaj ove organizacije. Reč je o preporukama iz Četvrtog kruga evaluacije, dok su preostale tri preporuke delimično ispunjene.
U izveštaju se navodi da je značajan napredak napravljen u reformi Visokog saveta sudstva, sa većinom članova biranim od strane sudija smanjujući politički uticaj, dok su slične reforme postignute i u Državnom veću tužilaca.
Poboljšana je transparentnost kroz objavljivanje zakonskih nacrta i amandmana, kao i kroz efikasnije organizovanje javnih rasprava. Takođe, implementacija novih etičkih kodeksa za poslanike, sudije i tužioce znatno podiže standarde integriteta i profesionalizma, prema oceni ovog tela Saveta Evrope.
Ispunjavanje ovih preporuka predstavlja rezultat angažovanja ka jačanju vladavine prava i osiguranju nezavisnosti pravosudnog sistema, čemu je prethodilo usvajanje ustavnih amandmana, seta pravosudnih i drugih zakona, podzakonskih akata i procedura.
Ministarstvo pravde se obavezuje na nastavak rada na ispunjenju preostalih preporuka i daljem razvoju pravosudnog sistema u skladu sa evropskim standardima.
informer
Srbija se popela sa poslednjeg na pretposlednje mesto, jeli strucnjaci? 🙂