Ne prođe dan, a da se u našoj zemlji ne registruje neki zemljotres. U ponedeljak ih je zabeleženo čak 9 i to magnitude do 3 stepena po Rihteru. Da li je naše područje u nekoj trusnoj fazi trenutno i možemo li da očekujemo nove i jače potrese?
“Na prostoru bivše Jugoslavije, Srbija je u ovom momentu najaktivnija kada su u pitanju zemljotresi”, tvrdi meteorolog Ivan Ristić.
Seizmološkinja Ana Mladenović, se sa tim ne slaže: “Dovoljno je samo da pogledate sajt hrvatskog seizmološkog zavoda, i da vidite da je dosta zemljotresa i u Hrvatskoj. Srbija sigurno nije seizmološki najaktivnije područje bivše Jugoslavije – tvrdi ona.
Srbiju tek čekaju potresi
Ne može se ipak osporiti tvrdnja ovog meteorologa da je u Srbiji prethodnih dana bilo dosta zemljotresa. Samo u Štrpcu je zabeleženo 5 zemljotresa. Poslednji u nizu registrovan je u Golupcu, a ranije se treslo i oko Jagodine, Svilajnca, Petrovca na Mlavi, Bora i Majdanpeka… Prema rečima stručnjaka, Srbiju tek čekaju potresi i to visokih magnituda.
Kako tvrdi Ristić, s obzirom na visoku seizmičku aktivnost tokom prethodnog dana, potrebno je sačekati bar 3 naredna da se vidi hoće li biti naknadnih potresa.
– Sada moramo da sačekamo tri dana posle zemljotresa da vidimo da li će biti naknadnih potresa. Kao i kada čovek ima temperaturu, pa mora da sačeka tri dana da vidi da li je prošla bolest, tako je i sa potresima. To su slabi zemljotresi i nadam se da će ih od januara biti manje – rekao je za Pink Ristić.
Upitavši Anu Mladenović da prokomentariše izjavu Ristića da će se u Srbiji u narednim godinama, a možda i ove desiti snažan zemljotres, ona je rekla da je nezahvalno davati takve prognoze.
– Zemljotresi se ne mogu prognozirati. Isto će reći svaki seizmolog – kratko je rekla ona.
Očekuje se zemljotres magnitude oko 5 stepeni
Međutim, ono što je činjenica, to je da se u Srbiji može očekivati veći zemljotres, samo niko ne može precizno da kaže kada.
Tako je Mladenović nedavno izjavila da seizmolozi očekuju da će našu zemlju pogoditi zemljotres magnitude oko 5 stepeni i to u području Šumadije.
– Ono što smo mnogo puta govorili do sad je da nas očekuje neki zemljotres koji bi imao magnitudu oko 5 stepeni i njega i dalje očekujemo, samo ne znamo kada, ali desiće se negde u Šumadijskom delu najverovatnije – rekla je Mladenović nedavno na Nova TV i dodala da je ova tvrdnja zasnovana na geološkim istraživanjima, ali i statistici i broju decenija koji je prošao od prethodnog udara u tom delu Srbije.
Mladenović je tada rekla i da geolozi i seizmolozi prate i istražuju rasede koji su direktno odgovorni za dešavanje zemljotresa i onda na osnovu njihove geometrije, kinematike, odnosno brzine i načina kretanja mogu da pretpostavke koji bi rased mogao da bude odgovoran za dešavanje zemljotresa u budućnosti.
Najjači zemljotresi u Srbiji
Ovo je spisak svih najjačih zemljotresa otkad se seizmološka aktivnost beleži u Srbiji i prvi na spisku je upravo Svilajnac oko kog podrhtava tle i ovih dana:
- Svilajnac, 8. april 1893. – 5,8 stepeni po Rihterovoj skali
- Lazarevac, 24. mart 1922. – 5,7 stepeni po Rihterovoj skali
- Rudnik, 15. maj 1927. – 5,9 stepeni po Rihterovoj skali
- Kopaonik. 18. maj 1980. – 5,8 stepeni po Rihterovoj skali
- Maljen, 29.septembar 1998. – 5,7 stepeni po Rihterovoj skali
- Peć, 11. februar 1662 – . 5,5 stepeni po Rihterovoj skali
- Jagodina, 4. februar 1739. – 5,5 stepeni po Rihterovoj skali
- Vranje, 26. februar 1755. – 5,1 stepeni po Rihterovoj skali
- Golubac-Nova Moldava, 10. oktobar 1879. 5 – stepeni po Rihterovoj skali
- Krupanj, 25. jul 1906. – 4,6 stepeni po Rihterovoj skali
- Vitina, 10. avgust 1921. – 5,4 stepeni po Rihterovoj skali
kurir/blic
Sada kada nemate koronu sada plasite narod glupiim pricama o zemljotresima..Aman dal je neko od vas zavrsio zurnalistiku ima li ikoga tu da je novinar….katastroficni ste..koga briga za zemljotrese??