Pod sloganom „Aktivan pristup može da spasi živote” juče je globalno obeležen Svetski dan srca 29.septembar, sa ciljem da se podigne svest javnosti o tome da se prevencijom mogu sprečiti bolesti srca i krvnih sudova, od kojih svake godine širom sveta umre 20,5 miliona ljudi. Procenjuje se da će do 2030. godine taj broj porasti na 23 miliona, stoga je prevencija ovih oboljenja od suštinske važnosti, saopštilo je Ministarstvo zdravlja.
– U skladu sa tim, Ministarstvo zdravlja i u narednom periodu nastavlja sa aktivnostima koje za cilj imaju prevenciju kardiovaskulararnih oboljenja. U sklopu akcije preventivnih pregleda biće povećan broj parametara i analiza koje će u fokusu imati kardiovaskularna oboljenja, a već od narednog petka, u gradovima širom Srbije biće održavane stručne edukativne tribine u okviru kojih će predstavnici Ministarstva zdravlja, Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” i lekari iz lokalnih zdravstvenih ustanova građanima najaviti akciju preventivnih pregleda, ali i detaljno predstaviti značaj prevencije kardiovaskularna oboljenja.
Ovaj svojevrsni edukativni karavan će omogućiti svim zainteresovanima da iz prve ruke, od stručnih lica, zdravstvenih radnika koji u fokusu imaju prevenciju, kao i lekara kardiologa, dobiju sve potrebne informacije o prevenciji ali i faktorima rizika za pojavu bolesti srca i krvnih sudova, odnosno o tome kako se ove bolesti mogu sprečiti, odnosno коntrоlisаti usvајаnjеm zdrаvih živоtnih navika.
Lista gradova, tačne lokacije i termini u kojima će se održavati edukativne tribine će biti objavljene svakog četvrtka na zvaničnoj internet prezentaciji Ministarstva zdravlja.
kurir.rs