Zavod za javno zdravlje u Šapcu je upozorio sve koji planiraju da putuju na odmor u Grčku, Španiju i Italiju na pojavu virusa Zapadnog Nila u pojedinim regionima u ovim zemljama.
– U cilju zaštite i sprečavanja oboljevanja putnika koji planiraju da idu na letovanje u područja u kojima je zabeležena pojava virusa Zapadnog Nila, obaveštavamo građane o zemljama i regionima sa lokalno stečenim slučajevima infekcija kod ljudi u 2024. godine, do 17. jula i to u omiljenim letovalištima Srba u Grčkoj (Larisa, Lefkada, Halkidiki, Solun), Italiji (Modena, Pordenone), Španiji (Sevilja) – navodi se u obaveštenju.
Na sajtu šabačkog Zavoda objavljeno je da je najlakši i najefikasniji način prevencije bolesti sprečiti ubod komarca.
Nabrojane su sve mere lične zaštite koje se preporučuju:
- korišćenje repelenata tokom boravka na otvorenom
- nošenje odeće koja pokriva noge i ruke (treba da bude komotna, jer komarci mogu da ujedu kroz pripijenu odeću)
- izbegavanje boravka napolju u sumrak i zoru kada su komarci najaktivniji
- izbegavanje šuma
- boravak kraj bara
- jezera
- postavljanje zaštitnih mreža na prozore
- boravak u klimatizovanim prostorijama jer je broj insekata u takvim uslovima značajno smanjen
- upotreba električnih aparata koji ispuštaju sredstvo za uništavanje komaraca u zatvorenom prostoru
Ovaj virus može da prođe bez ikakvih simptoma, međutim, neki simptomi su takvi da lako mogu da se pomešaju sa običnom prehladom, stomačnim ili virusom gripa.
Inače, simptomi groznice Zapadnog Nila javljaju se od 3 do 14 dana nakon uboda zaraženog komarca.
Oko 20 odsto zaraženih osoba ima blagu kliničku sliku u vidu:
- groznice
- glavobolje
- mučnine
- povraćanja
- što ponekada može da bude praćeno otokom limfnih žlezda ili pojavom osipa na koži grudi, leđa ili stomaka
Ti simptomi, kako navode iz Instituta, obično prolaze u roku od par dana, mada su zabeleženi slučajevi kada je oboljenje trajalo i više nedelja.
Od 2012. godine, kada je Groznica Zapadnog Nila prvi put registrovana u Srbiji, u Mačvanskom okrugu, koji “pokriva” šabački Zavod za javno zdravlje, obolelo je 10 ljudi. Najviše, 5 slučajeva registrovano je 2013. godine, u 2016. i 2022. po jedan i 3 slučaja 2018. godine.
telegraf.rs/alo.rs
A kako to odmah nevolje, tzv. Virusi i ostalo smeće, čim treba da se krene na more!!!??? Daj više, koga oni farbaju!!!??? A vi novinari pišite pametnije stvari, a ne ove gluposti koje i vrabci na grani znaju!
⚕️ Ja ću to da ti objasnim jednostavno. Komarci se ne dešavaju zimi niti na vetru.. s’ obzirom gde preživljavaju. I čime se održavaju, izuzetna im je hrana “krv” kao element “hemije” za održavanje i reorodukciju larvi. Nisi upoznat, ( ja lično) kako sam se u Kavali borio za život sina. Gledaš, a ne možeš ništa dok leži “balzsmovan” bolnici. To dodje do te faze,(miguće) komplikacije u encefalitis, gde razum može da učini svašta .. i sebi i drugime… Bilo je i smrtnih ishoda..O kojima se ne priča javno… Imam imena koji su to doživeli.. Ali novinari ćute. Politika i… Učitaj još »
Sad ste me uplasili Drakce. Moj sin je alergican na komarce, cim ga ujede na mesto kao sto je vrat,uvo, kapak…on odmah otekne. Pre par mes.ujeo ga za uvo , sutradan mu je uvo bilo 10 puta vece od normalnog. Davala sam aerogal i spao je otok posle 5,6 dana. Sta je bilo kod vaseg sina?