Na Dunavu narednih dana vodostaji će biti u većem porastu, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod.
Dostizanje i prevazilaženje granica redovne odbrane od poplava očekuje se:
- kod Bezdana 19. septembra
- kod Apatina 19/20. septembra
- kod Bogojeva, Bačke Palanke i Novog Sada 20/21. septembra sa tendencijom dalјeg porasta
Vodostaj Dunava je u većem porastu do Bogojeva, nizvodno u umerenom porastu sa tendencijom većeg porasta naredna četiri dana.
Vodostaj Tise je u stagnaciji sa tendencijom stagnacije i manjeg porasta naredna četiri dana.
Vodostaj Save je u porastu sa tendencijom porasta naredna tri dana.
Vodostaj Velike Morave je u stagnaciji sa tendencijom stagnacije i manjeg kolebanja naredna dva dana.
Vodostaji na Dunavu su u domenu srede visokih i srednjih, na Savi i Tisi u domenu srednjih, a na Velikoj Moravi u domenu niskih vrednosti za ovo doba godine.
Ciklon Boris hara Evropom, da li je Srbija na udaru
Podsetimo, ciklon Boris pogodio je centralnu Evropu i izazvao pravu kataklizmu. Beč je paralisan zbog rekordnih padavina, Budimpešti preti velika poplava, a Poljska je proglasila stanje prirodne katastrofe.
“Pre nego što je došlo do formiranja ciklona, postojala je dolina niskog pritiska – oblast s nižim pritiskom koja se formira kada hladan vazduh prodre u toplije oblasti. Iz te oblasti se zatim izdvaja vrtlog, poznat kao ciklon. Boris se formirao iznad centralne Evrope, a u jednom trenutku je njegov centar bio iznad Srbije, ali je oblast padavina ostala severnije, zbog čega kod nas nije bilo kiše”, kaže klimatolog Vladimir Đurđević i objašnjava da bez obzira kolika je suša bila, kada bi se pojavio ciklon Boris, Srbija ne bi mogla da bude mirna.
blic.rs