Претрага
Претрага
Close this search box.

OVO VAM NEĆE REĆI NI KINA I AMERIKA! Sve smo bliži nuklearnoj fuziji, naučnici tvrde: “GREJAĆEMO SE NA LITIJUM” Uloga Srbije u zelenoj tranziciji je prilika koja se ne propušta!

Pixabay

Nuklearna fuzija je pravi razlog pomame svetskih sila za litijumom, a evo zašto Srbija ne sme da propusti svoju istorijsku priliku!

Proces fuzije odvija se na Suncu i drugim zvezdama. U fuziji se stvara milion puta veća energija od hemijske, jer je energija koja povezuje nukleone u jezgru znatno veća od energije veza među molekulima kakva se oslobađa u sagorevanju fosilnih goriva.

Fuzijom bi se mogla stvoriti ista količina energije kao iz stotinu tona uglja, bez emisije ugljendioksida. Za taj proces sve što je potrebo je voda i količina litijuma koja se danas nalazi u bateriji jednog prenosnog računara.

Ako uzmemo u obzir rapidne napretke na polju nuklearne fuzije koji su ostvareni poslednjih godina, jasno je da je upravo litijum gorivo budućnosti.

Naučnici pokušavaju da laboratorijski ponove proces sa Sunca još od kraja polovine prošlog veka. Međutim, naši savremenici snažno veruju da smo sve bliže realizaciji ove ideje. Stručnjaci tvrde da nas od ostvarenja sna mnogih fizičara, deli svega par decenija. Uz uvek moguća kapitalna otkrića, nuklearnoj fuziji bismo mogli posvedočiti već u narednim godinama.

Litijum i fuzija stavljaju tačku na globalno zagrevanje

Proces fuzije ne oslanja se na naftu ili gas. Za razliku od fosilnih goriva, vodonik i litijum, koji se koriste u fuziji, ne izazivaju efekat staklene bašte.

Pixabay

U poređenju sa drugim “zelenim” izvorima energije kao što su solarna i energija vetra, fuzija ne zavisi od povoljnih klimatskih uslova. Njena stopa efikasnosti nemerljiva je sa drugim izvorima energije na Zemlji.

Nema sumnje da je nuklearna fuzija najvažnije sredstvo u ostvarivanju nulte emisije gasova. Ovaj ambiciozni cilj svetski lideri nameravaju da ispune najkasnije do 2050. godine, zbog čega bismo mogli da očekujemo znatno veća ulaganja razvoj fuzije, rudarenje i skladištenje litijuma.

Prilika koja se ne propušta

Znajući važnost uloge “bele nafte” u procesu nuklearne fuzije, bolje razumemo ogromno interesovanje Kine, SAD i Evropske unije za rudarenje i skladištenje ovog vrednog metala.

Zemlje bogate litijumom, u narednim godinama, drastično će promeniti globalne odnose moći. Eksperti veruju, da će njihove ekonomije beležiti izuzetan rast, tehnološki napredak, nove investicije kao i sveukupno kvalitetniji život građana, budući da će njhove uloge u zelenoj tranziciji svetskih industrija, biti od presudnog značaja.

Dok pojedini ekonomisti očekuju scenario sličan državama koje su otkrile svoje naftne potencijale, drugi ističu da bi transformacija zemalja koje su bogate litijumom bila drastično brža, uzimajući u obzir činjenicu da su litijum i fuzija, ne samo odgovori na potrebe tržišta, već i trajno rešenje problema globalnog zagrevanja.

nsuzivo.rs

Tagovi:

2 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare
Gost
/
02.08.2024 14:08

Bas sad su to resili da nam otkriju

Gost
Milan NS
02.08.2024 17:06
Odgovori  /

Ahahahaha! Otkriće nam najveći sin naše nacije specijalnim saopštenjem na zna-se-kojim televizijama

Povezane vesti

Претрага