Umerenost u ishrani i pravilno raspoređeni obroci u toku dana navike su kojih bi trebalo da se pridržavamo i u zimskom, a naročito u prazničnom periodu godine kada su pred nama brojni izazovi u pogledu ishrane, savetuje Institut za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”.
– To znači da ćemo biti gladni i da sigurno nećemo biti umereni u ishrani. Posle prazničnog prejedanja neizbežan je osećaj težine i nadutosti u stomaku. Neumerenost u ishrani može da ugrozi zdravlje i da prouzrokuje hipertenziju, povećanja holesterola, triglicireda, šećera u krvi. Zato je važno da i u prazničnom periodu vodimo računa o umerenosti u ishrani i pravilno raspoređenim obrocima – objašnjava “Batut” i dodaje:
– Mnogi ljudi poste i potrebno je znati da početak i prestanak posta donosi sa sobom značajne promene u načinu ishrane. Za vreme posta u ishrani nisu zastupljene namirnice životinjskog porekla, a osnovu ishrane čine voće, povrće, žitarice i riba. Međutim, po završetku posta, na prazničnoj trpezi sačekaće nas sve ono čega smo se u toku posta odrekli. Nagli prelazak na kaloričnu hranu može da dovede do osećaja mučnine, nadutosti, može se javiti bol u stomaku. Da bi se sprečio nastanak zdravstvenih problema, prelazak sa posne na mrsnu hranu treba da bude postepen. Važno je da se unose manje količine hrane raspoređene u 3-5 obroka u toku dana i, naravno, treba voditi računa i o načinu pripreme hrane.
Kako bismo održali zdrave navike i u prazničnom periodu “Batut” savetuje da je dovoljno da u toku dana imamo redovne obroke i da budemo umereni u hrani, kao i da ne dočekamo praznični ručak ili večeru „praznog stomaka”.
– Time ćemo učiniti mnogo za svoje zdravlje. Osobe koje imaju prekomernu telesnu težinu i/ili nemaju izgrađene pravilne navike u ishrani savete i individualni režim ishrane mogu dobiti u Savetovalištu za ishranu Instituta za javno zdravlje Srbije.
kurir.rs