Претрага
Претрага
Close this search box.

Pitanje koje muči zaposlene: Kako se plaća dnevnica ako praznik padne u nedelju, advokat rešava dileme

Foto: Pexels

U Srbiji veliki broj zaposlenih obavlja poslove koji zahtevaju rad i tokom praznika. Isplate dnevnica koje su zarađene za vreme prazničnih dana mnogima stvaraju nedoumice i tim povodom je advokat Zoran Krneta za MONDO objasnio koja prava imaju radnici. 

Na početku razgovora za naš portal je objasnio šta se dešava ako državni praznik padne u subotu ili nedelju. Na primer, Nova godina je državni praznik koji se praznuje 1. i 2. januara. Advokat nam je razjasnio šta se dešava ako 1. januar padne u subotu.

“Ako državni praznik padne u nedelju, on se pomera na prvi naredni radni dan, što znači da se i u ponedeljak ne radi. U slučaju kad, na primer, 1. januar padne u subotu, odnosno kad 2. januar padne u nedelju, taj 2. januar se pomera na prvi naredni radni dan, odnosno ne radi se u ponedeljak“, započeo je razgovor za MONDO advokat Zoran Krneta.

Takođe nam je obrazložio i šta se dešava ako 1. januar padne u nedelju.

“Neradan je i ponedeljak, pošto je 2. januar, ali je neradan i utorak, odnosno prvi naredni radni dan na koji se prenosi praznik za dan 1. januar”, kazao nam je.

Sledeće godine se Sretenje, odnosno Dan državnosti praznuje u subotu i nedelju, 15. i 16. februara, što znači da će i ponedeljak biti neradan jer jedan dan praznika pada u nedelju i onda se ne radi prvog narednog radnog dana.

Isplata dnevnica za rad tokom praznika

Advokat Zoran Krneta je precizirao kako se isplaćuju uvećane dnevnice tokom državnih praznika ukoliko prvi i drugi dan praznika padnu na subotu i nedelju. Napomenuo je da se rad tokom praznika plaća bez obzira na to da li je pao na subotu ili nedelju.

“Postoji jedno mišljenje Ministarstva rada iz 2015. godine baš na tu temu, a koje kaže da se za rad na praznik, koji se praznuje dva dana po Zakonu, plaćaju dve uvećane dnevnice. U slučaju da, na primer, 1. i 2. januar padnu u subotu i nedelju, kao što sam rekao, ne radi se i ponedeljkom. Ako zaposleni radi sva tri dana, dobiće dve uvećane dnevnice“, ispričao je za MONDO.

Foto: Pixabay

Sagovornik je naveo i da će zaposlenom biti isplaćene dve dnevnice iako je radio “samo” 1. i 2. ili 2. i 3. ili 1. 3. januara. Takođe je naveo i da će mu biti isplaćena jedna uvećana dnevnica bez obzira na to da li je radio 1. ili 2. ili 3. januara.

Da li zaposleni ima pravo da kaže da ne želi da radi praznicima?

Mnogi zaposleni se pitaju da li imaju pravo da odbiju da rade tokom praznika. Advokat je za naš portal naveo da je poslodavac taj koji donosi odluku da li se tokom praznika radi ili ne, da li će da se radi punim kapacitetom ili smanjenim. Takođe je poslodavac taj koji odlučuje koje službe će raditi i koji zaposleni.

Zaposleni su dužni da rade i ne mogu da odbiju da rade tokom praznika jer je to njihova radna obaveza. Poslodavac ima pravo da traži zaposlenom da radi tokom svih praznika, međutim to se u praksi retko dešava. Obično poslodavac raspodeli praznike među zaposlenima”, rekao je naš sagovornik.

Da li je poslodavac dužan da isplati uvećanu dnevnicu?

Advokat nam je objasnio da je poslodavac dužan da isplati uvećanu dnevnicu zaposlenima koji su radili tokom praznika. Prema njegovim rečima, poslodavac zaposlenom mora da isplati najmanje 110 odsto od osnovice za dane praznika.

“To je minimum koji mora uvećano da isplati, može i više ako tako odluči. Poslodavac ne može da donese odluku da to ne isplaćuje jer je to praznik i na taj dan po Zakonu mora da se isplati uvećana dnevnica“, rekao je.

Otkrio je za portal MONDO i šta zaposleni može da uradi ukoliko mu poslodavac ne isplati uvećanu dnevnicu.

“Zaposleni može da podnese prijavu inspekciji rada koja će naložiti poslodavcu da isplati razliku dnevnice ako nije isplatio punu i može da podnese tužbu nadležnom sudu da traži razliku zarade i kamatu za ceo taj period. U slučaju da se zaposleni odluči na te korake treba da zna da to ne može da bude uslov za dobijanje otkaza”, kazao je sagovornik.

Napomenuo je i da je važno da se zna da Zakon poznaje državne i verske praznike.

Za verske praznike ne važi da se praznik prenosi na prvi radni dan ukoliko padne u nedelju. To važi samo za državne praznike. Uskrs uvek pada u nedelju, to je jasno, ali Božić se menja, on može da padne i u nedelju i tad se ne prenosi na ponedeljak”, zaključio je razgovor za MONDO advokat Zoran Krneta.

mondo.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti