Претрага
Претрага
Close this search box.

Platformi “Čuvam te” pristupilo više od 630.000 posetilaca! Brnabić: Ovo je jedna od važnijih stvari koje je država učinila za sprečavanje vršnjačkog nasilja

Ana Brnabić - Copyright Tanjug/Sava Radovanović

Predsednica Skupštine Srbije i predsednica Odbora za prava deteta Ana Brnabić izjavila je danas da je jedna od važnijih stvari koje je država uradila vezano za sprečavanje svakog oblika vršnjačkog i nasilja koje uključuje decu jeste osnivanje platforme “Čuvam te”, a u koju je uključeno sedam ministarstava.

Brnabić je danas na sednicu odbora pozvala sva ministarstva koja su uključena u platformu, a direktor Kancelarije za IT i eUpravu Mihailo Jovanović objasnio je da platforma sadrži tri segmenta – informativni deo, obuke i prijavu nasilja.

Prema njegovim rečima, platformi je pristupilo 637.793 različitih posetilaca, a najviše su se informisali o digitalnom nasilju, vršnjačkom nasilju, nasilju u školi, kome prijaviti digitialno nasilje i slično.

Jovanović je naveo da su najistaknutije obuke bile vezane za porodično nasilje, zatim šta roditelj treba da uradi kada ima saznanje o nasilju u školi, šta učenik može da uradi ako njegov drug trpi nasilje.

Kako je dodao, umreženo je više od 2.000 ustanova, od policije, škola, zdravstvenih ustanova, inspekcija što omogućava da se prati postupanje institucija kada se prijavi nasilje.

On je naveo da je ukupno evidentirano 3.592 prijave, a da je najviše bilo zastupljeno fizičko, potom psihičko, digitalno, socijalno i seksualno nasilje, te dodao da je bilo 13.442 aktivnosti po predmetima u nadležnim organima posle prijava.

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović rekla je na sednici Odbora da se u poslednje dve godine radilo na unapređenju zakonske i podzakonske regulative, dodajući da se ulažu napori da se unaprede mere prevencije i da se unapredi sistem zaštite dece od nasilja.

Ona je objasnila da to ministarstvo ažurira sadržaj na platformi i evidencije o postupanju nakon prijave nasilja.

“Nacionalna platforma je istakla značaj zajedničkog delovanja i povezala sve relevantne institucije”, rekla je Đukić Dejanović i dodala da je na toj paltformi postavljeno 20 obuka za zaštitu od svih oblika nasilja, da je objavljeno više od 400 tekstova koji se tiču vaspitanja, mentalnog zdravlja, a da je obuke pohađalo više od 165.000 zaposlenih u ustanovama obrazovanja.

Đukić Dejanović je rekla da je Ministarstvo prosvete pripremilo Priručnik za škole sa jasnim smernicama za pružanje podrške učenicima, roditeljeima i zaposlenima koji su bili pogođeni kriznim situacijama, a u toku je i priprema obuka za zaposlene za njihovo osnaživanje u kriznim situacijama.

Kaže i da su školski policajci u velikom broju škola postali deo timova sa psiholiozima, nastavnicima i da utiču na edukativne sadržaje koji se tiču bezbednosti dece.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović rekao je da već duži niz godina funkcioniše nacionalna dečija sos linija koja je razvila i poverljiv čet za decu i mlade, novu onlajn uslugu dopisivanja sa stručnim saradnicima koja je dostupna na sajtu www.116111.rs, kao i preko društvenih mreža.

Ministarka pravde Maja Popović istakla je da su u Nacrtu izmene Krivičnog zakonika predvideli pooštravanje svih sankcija vezanih za svako nasilje u porodici posebno kad su žtrve maloletna lica.

“Ali ne samo krivična dela koja se tiču nasilja u porodici nego i za krivično delo silovanja, obljube nad maloletnim licem, tu idemo na maksimalne kazne, želimo da posaljemo poruku da delujemo preventivno i da se takva krivična dela prijavljuju”, rekla je Popović.

Ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski rekla je da se ide na osnivanje saveta za prava deteta, dodajući da je to drugi savet u odnosu na Savet za sprečavanje vršnjačkog nasilja.

“Taj savet je osnovan u periodu kad je Ana Brnabić bila predsednica vlade. Otvorio je teme, podstakao nas da razmišljamo, mislim da je sazreo trenutak da odemo korak dalje, da osnujemo Koordnaciono telo za prevenciju vršnjackog nasilja, da preporuke budu obaveze koje će to telo delegirati, odnosno da odluke obavezuju institucije da postupaju”, rekla je Milica Đurđević Stamenkovski.

Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić podsetio je da je 2016. godine uspostavljena onlajn platforma Pametno i bezbedno.

“Do sada je nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu primio 8.221 prijavu od kojih je 567 predmeta upućeno drugim nadležnim organima…Primljeno je vise od 4.000 prijava preko platfome Pametno i bezbedno”, rekao je Ristić i dodao da to govori o povećanom onlajn nasilju nad decom.

Ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura pozdravila je ovu aktivnost skupštinskog odbora.

Ona je naglasila da je njen kabinet najveći deo sredstava opredelio za temu sprečavanja nasilja u porodici i dodala da se sada završava konkursna aktivnost o temi sprečavanja nasilja nad ženama i vršnjačkog nasilja za koju postoji ogromno interesovanje.

Macura je rekla da su za konkurs opredeljena sredstva od oko 55 milona dinara, a da se prijavilo čak 143 nevladine organizacije.

tanjug

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti