Studenti Pravnog fakulteta u Kragujevcu sastali su se se dekanom, i izneli novi plan na “plenumu”, koji je zapravo direktno demokratsko-borbene strukture. Kao otvoreni forumi, gde svaki student ima pravo da diskutuje i glasa o pitanjima strategije i taktike studentske socijalne borbe. Odluke plenuma su javne, podložne kritikama i izmenama od strane učesnika plenuma.
Institucija studentskog plenuma je jedino legitimno telo koje izražava volju studenata u protestu, njihove strateške ciljeve i zahteve i koje prirodom svoje strukture omogućava opstanak i razvoj unutrašnje dinamike studentske socijalne borbe, a ovaj model potekao je po ideji iz Hrvatske, koji su koristili naši stidenti po takozvanom “Blokadnom kuvaru – recept za uspešnu blokadu” što nisu krili.
Ovaj susret, i radikalne mere na “plenumu”, predstvanici su preneli dekanu Pravog fakulteta u Kragujevcu, kada su saopštili da se povlače iz blokada fakulteta, te su tom prilikom izneli svoje prioritete, a to je januarski ispitni rok, kao i kolokvijumima koji su zakazani do finalnog ispita.
Naime, prilikom susreta i razmatranja cele situacije, dogovoreno da kragujevački studenti Pravnog fakulteta prihvate onlajn nastavu do kraja semestra, kao i da se omogući rad studentskoj službi, računovodstvu i čitaonici.
Održana su dva „plenuma“, a više od 140 studenata na Pravnom fakultetu izjasnilo se protiv nastavka blokada, a na Medicinskom fakultetu više od 270 studenata.
Sudeći po novonastaloj situaciji, sve veći broj studenata odustaje od sumanutih blokada koje predvodi Antisrpska opozicija, i u prioritete im ulazi izlazak na ispite i kolokvijume, kao i pripreme za januarski ispitni rok.
Donošenjem racionalne odluke studenata, pokrenuo se niz komentara drugih studenata koji žele da krenu njihovim stopama. Da li je ovo početak kraja protesta i glavnog oružja Antisrpske opozicije koja je na krako, uspela nekolicini studenata da “ubaci” zlu krv i pokuša da zarad lične koristi stvori nemire u društvu?
Podsetimo, zahtev studenata je bio da država poveća budžet fakulteta za materijalne troškove za 20% što je i učinjeno, Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će biti povećana davanja Vlade Srbije fakultetima i univerzitetima za 20 odsto za njihove materijalne troškove i da će Vlada tu odluku doneti odmah, što je takođe učinjeno.
Postavlje se pitanje, fakulteti imaju autonomiju i njihov rad, uslovi i cene ne zavise od države, već od rektorata, dekana i profesora, kome će ovaj novac otići, u čije džepove? Koje će povoljnosti studenti dobiti od državnog novca, a koje one koji su ih poslali na ulice da im glume marionete?
24sedam.rs