Danas čekovne knjižice retko ko ima jer se mlađe generacije okreću drugim finansijskim trendovima, a potencijalno pooštravanje uslova za “puštanje” čekova doprinosi padu interesovanja za njih.
Ipak, i dalje se primenjuju čak i prilikom registrovanja automobila, a pitanje je do kada će ta praksa trajati.
“Potrošači čekove koriste praktično oduvek jer su najbezbedniji i najbezbolniji oblik plaćanja jer nema kamate. Dozvoljeni minus i krediti su sve skuplji, pa se građani sve manje odlučuju za njih”, kaže za “Blic Biznis” Jelena Vukašinov, pravni savetnik u CEPS-u.
Građani se žale na pooštravanje uslova za realizaciju čekova
Naime, za Blic su se javili neki potrošači koji su se žalili na pooštravanje uslova prilikom realizacije čekova od strane osiguravajućih kuća, odnosno da se sve više skraćuje vreme njihovog puštanja, što im je bio glavni adut.
Konkretno, jedna Beograđanka Mina G. (35), otkrila je da joj je ček ne samo odbijen na duži rok otplate, već i da je iznos drugačiji.
“Ranije sam uvek plaćala registraciju čekovima, ta stavka mi je prilična na godišnjem računu, i ovako mi je bilo lakše. Međutim, sada su mi tražili da se ček pusti pre pet meseci, i na veći iznos”, objasnila nam je.
Vukašinov nam je rekla da će se takva praksa, ukoliko se nastavi, svakako odraziti na i budžet potrošača i samim tim na sve manje korišćenje čekova, pa u krajnjoj liniji dovesti do “izumiranja čekova” u korist odloženog plaćanja, kreditnih kartica ili nekim novih usluga koje će biti dostupne potrošačima.
Moglo bi se reći da mlađe generacije više nemaju strpljenja da gube vreme na kasi u tržnom centru popunjavajući čekove, koje zahteva preciznost jer se hemijska ne sme “zadrhtati” jer će ček biti nevažeći ako se podaci pogrešno upišu.
Taj trend pokazuju i zvanični podaci da je u 2023. godini realizovano 1,3 miliona manje čekova u odnosu na 2016. godinu. U prvom kvartalu 2024. realizovano je, kako navode u centralnoj banci, 1.746.033 čeka, ukupne vrednosti 8,34 milijarde dinara.
Prema definiciji, ček je hartija od vrednosti kojom izdavalac (vlasnik čeka) daje banci bezuslovnu naredbu da podnosiocu isplati naznačenu svotu novca. Svaki trgovac je obavezan da primi ček svake banke sa dozvolom za rad u Srbiji, objašnjeno je na sajtu Kamatica. Maksimalan iznos koji se može upisati na jednom čeku je 5.000 dinara.
Registracija vozila putem čekova
Kako navode u NBS, od početka 2024. godine, gotovo svi čekovi – 99 odsto – upotrebljeni su za plaćanje roba i usluga. Građani njima plaćaju letovanja, kupuju hranu ili odeću, ali je tu često i registracija vozila, koja iz godine u godinu postaje sve teža stavka u organizaciji kućnog budžeta.
“Prihvatanje čekova prilikom registracije vozila zavisi od auto-kuće u kojoj se vrši, kod nas je praksa da se realizacija čekova vrši u dogovoru sa klijentima, odnosno da se piše vreme koje njima najviše odgovara”, rekla je za “Blic Biznis” Dragica Matić iz jedne lozničke auto-kuće koja se bavi registracijom i tehničkim pregledom vozila.
Sagovornica je dodala je da i dalje postoji interesovanje za ovaj vid plaćanja, ali u manjoj meri nego ranije.