Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević i šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuel Žiofre danas su održali konferenciju za medije.
Na početku svog obraćanja premijer Vučević je istakao da izveštaj EK predstavlja za nas vrlo važan izveštaj.
– Mi smo dobili i usmena objašnjenja, napomene po ključnim pitanjima, a sada će Vlada, moj kabinet, ići u detaljniju analizu i svakako ćemo detaljnije s tim upoznati javnost Srbije. Za nas je ovo važan izveštaj jer predstavlja suštinsku mapu puta za evrointegracije i predstavlja analizu i godišnjeg napretka Srbije i dostignut nivo spremnosti za članstvo naše države u EU. Takođe, zadovoljan sam i sa napretkom u pogledu zelene agende i klimatskih promena, i to nam je predočeno da je konstatovano. Imamo napredak i u oblasti pravde, bezbednosti, ali svakako moramo više da radimo – rekao je Vučević.
Takođe, premijer je istakao činjenicu da EU beleži napredak Srbije u mnogim oblastima, pre svega u ekonomiji.
On je rekao da ni sam sebi ne može da objasni zašto Srbija nije efikasnija na nekim poljima.
– Moraćemo se i mi iz kabineta potruditi. Pre svega, govorim o klasteru 2 i klasteru 5. Klaster 2 koji se tiče unutrašnje trgovine, stvari koje su i te kako rešive i to nije pitanje neke visoke politike ili geopolitike, to nije pitanje najosvetljivijeg pitanja za sve nas, a to je Kosovo i Metohija. To je pitanje koje može da bude mnogo brže uređeno i mora da bude mnogo brže uređeno, kao i klastera 5 koji se odnosi na poljoprivredu, kao što ni pitanje ribarstva zaista nije vezano sa pitanjem visoke politike – istakao je Vučević.
Dodao je da nije opravdanje, ali je činjenica da je naša zemlja gotovo pola ove godine bila sa vladom u tehničkom mandatu.
– Ova vlada, koja je izabrana u maju ove godine, suštinski je preuzela odgovornost za dalji evropski put Srbije – naglasio je premijer.
Rekao je da želi da istakne da su u tom periodu urađene neke dobre stvari, ne samo u pogledu potpisivanja Memoranduma o razumevanja između Srbije i EU po pitanju kritičnih materijala i saradnije u oblasti energetike, ali i ekologije, već i činjenica da je vlada početkom ovog meseca, usvojila reformsku agendu, odnosno naš plan vezan za Plan rasta za Zapadni Balkan koji je potvrđen od Brisela.
– To je dokument koji je započela prethodna vlada, mi smo ga nasledili, i ja sam prosto prihvatio taj deo posla koje je uradio prethodni kabinet, prethodna vlada i samo smo ubrzali u smislu da ispoštujimo rokove i da završimo taj dokument. To je predustav da Srbija može da aplicira i povuče gotovo 1,6 milijardi evra za projekte u našoj državi i svakako da predstavlja dalje jačanje ekonomije preko životnog standarda našeg građana – rekao je Vučević.
On je, na kraju obraćanja, ponovio da Izveštaj Evropske komisije za Srbiju veoma važan dokument, i da će ga pažljivo analizirati.
– Vodićemo računa o svakoj reči, o svakoj rečenici. Hvala evropskim partnerima na dostavljanju i čeka nas puno posla. Sa nekim stvarima smo zadovoljni, sa nekim nismo. Neke stvari od nas zavise, nekada je i van našeg domašaja, ali se reflektuju na evropski put Srbije i sve to moramo uzeti u obzir – rekao je Vučević.
EK usvojila godišnji Paket proširenja za 2024.
Evropska komisija je danas usvojila godišnji Paket proširenja za 2024. godinu koji se sastoji od izveštaja za 10 kandidata i potencijalnih kandidata za članstvo u EU, među kojima je i izveštaj za Srbiju, a koji je danas predstavljen u Briselu.
Evropska komisija je u nacrtu izveštaja o Srbiji za 2024. godinu, u koji je Tanjug imao uvid, navela da je Klaster 3, koji se odnosi na konkurentnost i inkluzivni rast, tehnički spreman za otvaranje i istakla da će ukupni tempo pregovora nastaviti da zavisi od reformi vladavine prava i normalizacije odnosa Beograda i Prištine.
Ovogodišnji nacrt izveštaja ima oko 100 strana, a u delu koji se odnosi na dijalog Beograda i Prištine navodi se da se od obe strane očekuje da sprovode obaveze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa, što, kako se napominje, uključuje osnivanje Zajednice srpskih opština.