Iako je sezona svadbi na izmaku ima mladenaca koji su venčanja rezervisali i u novembru te su vikendi u nekim restoranima koji imaju svečane sale bukirani maltene do početka zime. Na društvenim mrežama uveliko se polemiše o veseljima koja su prošla, o raznim običajima i trendovima koji preferiraju naši mladenci kao i o neprijatnim situacijama. O njima se, čini se, najduže i govori.
Tako je na jednoj svadbi u okolini Leskovca nedavno pukla bruka jer su pri kraju veselja pojedini gosti tražili od konobara da im upakuje meso koje nisu pojeli da ponesu kući.
– Svadba je imala preko 400 ljudi, a restoran je bio mali. Stolovi su bili namešetni jedan do drugog. Kao na slavi. Nije moglo komotno da se prolazi i igra. Ljudi su se samo gurali. Mladenci su zvali dosta rodbine. Uglavnom su bili stariji ljudi. Hteli su da ih ispoštuju jer u ovim krajevima ako rodbinu ne pozoveš na svadbu to je velika uvreda. Omladine nije bilo puno i oni što su došli bili su smešteni blizu mladenačkog stola.
– U delu gde su sedele mladoženjine komšije sedeli su mladoženjini dalji rođaci koji, čini se, kao da su tu došli samo da se najedu i napiju. Sve vreme su kritikovali hranu. Predjelo im bilo premalo, nema dovoljno salate, a pečenje hladno… Naglas su se bunili zbog svega. Baš je bilo ružno i neprijatno nama koji smo sedeli pored njih – priča mladoženjina prva komšinica i dodaje:
– Iako su se žalili na pečenje to su skoro sve pojeli, a punjenu pljeskavicu i kobasicu su ostavili u tanjir. Ništa to u tom trenutku nije bilo čudno, ali posle…. Govorili su da čekaju još tortu da probaju i onda će krenuti kući. Uzeli su po tri parčeta od različitih torti. Svi su se pitali zašto uzimaju tri ako mogu da pojednu jedno. E, tada smo se i šokirali! Ona dva parčeta koja nisu pojeli spakovali su u kartonski tanjirić i zvali konobara. Od njega su tražili da im tortu stavi u kesu, a onu pljeskavicu i kobasicu što je ostala u tanjir da spakuje da ponesu deci kući da i ona da probaju kad već nisu došla na svadbu.
Prema njihovim rečima rođaci su to rekli da svi čuju i nije ih bilo sramota.
– Tada smo shvatili da su tu došli samo da se najedu i napiju, a pošto im je bilo malo rešili su i da ponesu kući. Poludeli smo zbog njihovog bezobrazluka, bilo nas i sramota zbog konobara koji ih je prvo u čudu pogledao, a onda i otišao do kuhinje da spakuje paket. Na sve to ona žena mrtva `ladna kaže: “Što da nas bude sramota kad smo tu hranu platili”. Ne verujem da su stavili više od 30 evra u kovertu. Stvarno bezobrazluk.
– Konobar im je stvarno spakovao sve kako su tražili i doneo. Rođaka je meso stavila u torbu, a tortu u kesi nosila u rukama kroz salu što su svi videli. Obrukala se! Dala komšijama povoda da je danima ogovaraju. Još je tako otišla do mladenaca da se pozdravi. I oni su videli da nosi hranu kući, a posle su čuli i od konobara. Ovako nešto mi oči nisu videle, a na toliko svadbi sam bila.
espreso/Kurir
A što da ne?
Uzeli su samo po dva parčeta i mesa i dva torte. Što da ne? Izvinite, ali to nije sramota. To je hrana.
Sramota je što je rekla ono o plaćanju, ali da se razumemo oko 25-30€ je mesto, a poklon ili koverta nema manje od 50€.
*
I ja sam od kumova, kad već nisu se udostojili starom kumu poslati, tražila na tanjir neko parče torte da ponesem tati, jer on nije bio na svadbi. I dobila sam pun tanjir i još su me, uz izvinjenje, odvezli kući.