Претрага
Претрага
Close this search box.

Putujmo po Srbiji: Napravite izlet od Novog Sada do Sombora

Foto: Wikimedia Commons/Zekoja

Jesen je idealna da putujete vikendom i da upoznate gradove za koje niste imali prilike da vidite do sada. Mnogi gradovi u Srbiji, pored pejzažne arhitekture donose lepe priče i znamenitosti o nastanku grada, a i o ljudima koji su tu živeli, itd.

Vršac je bio jedan od ranijih predloga, a ove nedelje preporuka za put biće Sombor, grad na samom severozapadu naše zemlje. Ako vam treba dodatno ubeđenje, imajte na umu da je Sombor prema podacima Republičkog zavoda za statistiku u avgustu imao 115% više domaćih turista, u odnosu na jul mesec, što svedoči o njegovoj popularnosti među stanovnicima Srbije.

Put od Novog Sada do Sombora

Od Novog Sada do Sombora ima oko 100 kilometara, odnosno potrebno vam je približno sat i trideset minuta vožnje automobilom. Putem Vrbasa i Kule, preko Crvenke i Sivca stižete u zapadnobački okrug. Ova ruta obuhvata izlaz na autoput, od Novog Sada do Vrbasa, a cena korišćenja autoputa je 140 dinara.

Postoji i ruta koja nema izlaz na autoput. U pitanju je put preko Rumenke, Bačkog Petrovca, Odžaka i Stapara. Tu je putovanje nešto duže, tako da će vam u tom slučaju trebati sat vremena i 50 minuta vožnje automobilom.

Ukoliko pak niste vozač, autobuska linija od Novog Sada do Sombora je jedna od čestih, tako ćete imati mogućnost da na svakih sat vremena „uhvatite“ autobus, a cena karte idu od 900 do 1200 dinara u jednom pravcu, zavisno od prevoznika.

Ukoliko ste za neke jeftinije opcije, putem aplikacije „Blablacar“možete pronaći osobe koje putuju na ovu lokaciju i podeliti, sem vožnje, i troškove putovanja.

Sombor – najzeleniji grad u Srbiji, poznat po mnogobrojnim znamenitim ličnostima

Kada stignete u Sombor, sigurno se nećete pokajati. Arhitektura grada pokazuje raskošnost i lepotu baš poput novosadske. Glavnom ulicom, Ulicom kralja Petra I možete pogledati neke od najstarijih zgrada, kao i Pravoslavnu crkvu posvećenu Svetom velikomučeniku Georgiju koja datira još iz 18. veka. U istoj ulici pronaći ćete Gradsku kuću, zgradu Preparandije, Gradsku biblioteku „Karlo Bijelicki“, kao i pogled na jednu od najposećenijih i najlepših somborskih zdanja – Zgradu Županije.

Na ulazu u zgradu Županije nalazi se „somborski vrt“ – divna zelena površina za odmor koja dodatno upriličuje važnost ove zgrade. Izgled današnje zgrade je iz 19. veka, a zgrada je nastala u duhu eklekticizma, sa žutom fasadom, velelepnog izgleda – krije ne samo bogatu spoljašnjost, već i unutrašnjost.

Naime, obavezno je, ako se dolazi u Sombor pogledati i najveću sliku koja se „krije“ unutar zidova Županije. U pitanju je slika „Bitka kod Sente“ mađarskog slikara Ferenca Ajzenhuta. Slika je širine 7 metara i visine 4 metra, ukrašena je pozlaćenim ramom, tako da ukupna površina slike iznosi 40 metara kvadratnih. Ova slika „Bitka kod Sente“ je najveće ulje na platnu, i na prostoru nekadašnje države Jugoslavije.

Ono što takođe vredi obići jeste Trg Svetog trojstva, gde se vidi i zgrada čuvene gimnazije „Veljko Petrović“, kao i galerija „Milan Konjović“. Od trga, u nastavku se pružaju Ulica Laze Kostića, gde postoji Galerija kulturnog centra „Laza Kostić“ i čuvena, jedna od najlepših somborskih ulica – Zmaj Jovina. U ovoj ulici nalazi se i najpoznatiji somborski lokal – „Dalmatinski podrum“.

Iz Zmaj Jovine ulice pružiće vam se pogled na čuveno Narodno pozorište Sombor, koje je zasigurno jedno od najlepših u Srbiji. Zgrada je urađena u duhu klasicizma, a Novosađanima je najpoznatija trenutno po izvedbi predstave „Semper idem“ somborskog pisca Đorđa Lebovića.

Na ovom delu, gde se nalazi i čuveno somborsko pozorište, nalazi se i Gradski muzej, kao i Fijakersko stajalište.

Takođe, u Somboru se nalazi i najseverniji pravoslavni manastir u Srbiji, Manastir Svetog arhiđakona Stefana.

Sombor – mesto koje se uvek pamti po fijakerima i lepim ulicama

Sombor jeste mesto koje je poznato po brojnim krošnjama drveća, lepim trgovima, velelpnim zdanjima, ali i znamenitim ličnostima. Od Laze Kostića, Veljka Petrovića, Milana Konjovića, Save Stojkova, Avrama Mrazovića, Dr Radivoja Simonovića, Zvonka Bodana, ali i do proslavljenog košarkaša Nikole Jokića. S toga, uvek u nekom ćošku Sombora možete čuti neku priču o njima.

Fijakeri su ono po čemu svi turisti pamte ovaj grad. Duh nekog prošlog vremena koji ne jenjava uz svu gužvu ovoga sveta, veoma je uočljiv u Somboru. Njegovi stanovnici vrlo su lagani, baš poput ovih fijakera, uživaju u šetnji i miru koji donosi ovaj grad.

Ne zaboravite pored fijakera, i na somborske salaše, gde možete uživati i u hrani, vinu, ali i u atmosferi.

Jer kako ono Zvonko Bogdan kaže: U tom Somboru svega na volju, svega ima to istina, pa i žene piju vina, u tom Somboru.

Brojni domaći izvođači, poput čuvenog Zdravka Čolića, vraćali su se više puta u ovaj grad kako bi u somborskim ulicama snimili spotove. A pored domaćih posetilaca, nije mana ni strancima. Naime, stranci koji ga posete često na inostranim sajtovima Sombor izglasaju kao najlepši srpski grad, a mi možemo dodati kao i kao najmirniji, najzeleniji i najsličniji Novom Sadu.

gradskeinfo.rs

Tagovi:

0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti