Diplomatski dan treće po redu kolonije pustovanja u Loznici održan je danas gde su, u prisustvu prve dame Srbije Tamare Vučić, predstavnika institucija i diplomatskog kora, brojne talentovane žene iz Srbije i Bosne i Hercegovine predstavile svoje rukotvorine rađene u staroj tehnici pustovanja.
Čuvarke tradicije iz Srbije i BiH izložile su radove u Naučno-obrazovnom centru u Tršiću na regionalnoj koloniji, koju su organizovali NALED i Etno mreža, u partnerstvu sa bosanskim udruženjem BH Crafts, u sklopu projekta “Zajedno za kulturni turizam” koji se realizuje uz podršku Evrpske unije.
Supruga predsednika Republike Srbiije Tamara Vučić poručila je da su upravo ovakve kolonije i susreti važni za očuvanje kultutnog nasleđa Srbije. “Naša kulturna baština je sutina našeg naroda i odgovornost je svakoga od nas da damo doprinos u očuvanju nasleđa. Ako u tome ne uspemo, izgubićemo nit i kontinuitet od svega što mi jesmo, a što je sadržano u našoj bogatoj tradiciji, istoriji i kulturi”, rekla je prva dama Srbije.
Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura istakla je važnos ekonomskg osnaživanja žena majstora starih zanata, kao i promociju njihovih rukotvorina kao diplomatskih, turističkih i poslovnih poklona.
Kolonija pustovanja je treća po redu koja se održava u Loznici, uz podršku Grada i Turističke organizacije Loznice, a zamenik gradonačelnika Petar Gavrilović navodi da “ova manifestacija polako prerasta u tradiciju, što je rezultat stalnih napora i dobre prakse da se očuva etno tradicija i da se ožive davno zaboravljeni zanati”.
Šef sektora operacija Delegacije EU u Srbiji Rihard Maša rekao je da se EU zalaže za očuvanje kulture, tradicije i nasleđa.
– Zajedničko kulturno nasleđe svedoči o bogatoj istoriji i raznolikosti Zapadnog Balkana, a kroz ovaj projekat je angažovano skoro 200 žena koje se bave ručnim radom iz Srbije i Bosne i Hercegovine. Projekat je pokazao i zajedničke napore i saradnju u savladavanju zajedničkih izazova, što je dobra osnova kako bi se iskoristile zajedničke mogućnosti za dalji razvoj i rast – rekao je on.
Pokrovitelji manifestacije su i britanski ambasador u Beogradu Edvard Ferguson i njegova supruga Karolajn. Ferguson je, u ime diplomatske zajednice čestitao svima koji su sarađivali na projektu, poručivši da je uveren da Srbija i BiH imaju mnogo više tačaka koje ih spajaju, nego što ih razdvajaju.
– Prožimanje tradicije i kulture, učenje o vašem jedinstvenom kulturnom nasleđu je važan deo razumevanja tradicije, vrednosti i uverenja naroda na ovom području. Imate mnogo toga da ponudite, a ovi ručni radovi su nacionalni ponos i odraz kako vaše nacinalne istorije, tako i modernog društva – rekao je Ferguson.