Претрага
Close this search box.

Šta se dešava u telu posle gasa smejavca? Dr Alčaz: Iz pluća uđe u mozak, mladi nisu svesni koliko je opasan

Foto: Pixabay

Nalazi se u slobodnoj prodaji, lako je dostupan i ne preterano skup. Nije narkotik, ali bi možda trebalo da bude. Gas smejavac je sve popularniji na žurkama među tinejdžerima u Srbiji. Tim povodom, dr Snežana Alčaz gostovala je u emisiji “150 minuta” na Prvoj i istakla da bi trebalo da se razmisli o uvođenju mera koje bi sprečile zloupotrebu, ali i zadržavanju upotrebe jer se koristi u prehrambenoj industriji.

Gas smejavac je azot-suboksid. To je molekul koji se sastoji od dva atoma azota i jednog atoma kiseonika. Koristi se u automobilskoj industriji, a u prehrambenoj industriji se koristi u vidu posebne patrone koje se stavljaju u boce za pravljenje šlaga”, rekla je dr Alčaz na početku.

Kako “radi” gas smejavac?

“On vrlo kompleksno deluje na nekoliko nivoa, na više receptorskih sistema. Izaziva sedaciju, opuštenost, smanjenje anksioznosti, što se i koristi u medicini, recimo, kod stomatoloških intervencija. Smanjuje bol, zato je koristan kod ljudi koji se plaše intervencija. Deluje i na dopamin, izaziva njegovo oslobođanje, a znamo da dopamin dovodi do zadovoljstva. Psihoaktivne supstance izazivaju osećaj zadovoljstva, ali i potrebu da se taj efekat ponavlja”, objasnila je doktorka.

Foto: Pexels

“Opasan je, bilo je smrtnih slučajeva”

“Vrlo male koncentracije mogu da utiču na raspoloženje. Te patrone su nekih 8 grama, ali one kratkotrajno menjaju stanje svesti. One jako brzo deluju zato što se gas udiše. On odlazi u pluća, iz pluća vrlo brzo u mozak i njegovo dejstvo traje minut, dva, tri. Ali, za vreme dok deluje, može da dovede do toga da izbije kiseonik iz pluća i da onda naš organizam trpi. Može da dovede do poremećaja funkcije mozga, nesvestice, česti su padovi, do pada krvnog pritiska, prekida disanja. Zato je opasan”, upozorila je dr Alčaz.

“Opasno je za mlade zato što svaki organizam koji je u razvoju, manje je otporan nego odrastao organizam. Mladi su osetljiviji. Ako neko traži medicinsku pomoć, dobro je da kaže šta je koristio, da bi se odmah pristupilo plasiranju kiseonika i da se vitalni parametri sačuvaju. Najčešće se koristi u Britaniji, bilo je smrtnih slučajeva. U Evropi ne toliko”, rekla je dr Snežana Alčaz.

mondo.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti