Šta sve sme da se nosi na prijemni ispit’ je pitanje koje mali maturanti i njihovi roditelji postavljaju svake godine.
Pomoćnik ministra prosvete za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje Milan Pašić rekao je za RTS da će završni ispit u osnovnim školama biti održani 18. 19. i 20. juna. Preliminarni rezultati završnog ispita biće objavljeni 22. juna, a konačni 25. juna. Učenici koji su iz nekog razloga sprečeni da u naredna tri dana izađu na ispit mogu to učiniti u drugom avgustovskom roku.
Budući srednjoškolci sutra će polagati test iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, a zatim slede testovi iz matematike i izabranog predmeta. Rangiranje za upis se vrši na osnovu postignutog uspeha u VI, VII i VIII razredu, uspeha na završnom ispitu i uspehu na takmičenjima.
Pomoćnik ministra prosvete za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje Milan Pašić navodi za RTS da će prvog dana, 18. juna, učenici polagati test iz srpskog odnosno maternjeg jezika, drugog dana matematiku i trećeg, izabrani predmet.
– Mi ove godine imamo 67.430 učenika i polaznika funkcionalnog osnovnog obrazovanja koji će izaći, na završeni ispit u junskom roku – navodi Pašić. Učenici koji su iz nekog razloga sprečeni da izađu na završni ispit u junskom roku mogu to učiniti u drugom avgustovskom roku.
– Ukoliko neko iz opravdanih razloga nije mogao da izađe na završni ispit u naredna tri dana, može to učiniti u avgustovskom roku, tako da ne mora niko da brine, važno da se uradi završni ispit – ukazuje Pašić.
Maksimalan broj bodova koji đaci mogu da imaju (ne računajući ekstra poene sa takmičenja) je 100. I to 60 na osnovu uspeha koji donose iz osnovnih škola i 40 koje mogu da zarade na samom trodnevnom ispitu. Od pet ponuđenih izbornih predmeta ubedljivo najviše učenika odlučilo se za geografiju, njih 41,3 odsto.
Šta se (ne) nosi na testiranje
Osmaci sve testove polažu u svojim školama. Završni ispit počinje u 9 i traje do 11 sati i sprovodi se u isto vreme u celoj Srbiji. Ukoliko je ispit počeo sa zakašnjenjem, vreme ispita se produžava tako da izrada testa traje 120 minuta. Na polaganje testa, tokom sva tri dana, đaci treba da ponesu đačku knjižicu, identifikacionu nalepnicu, grafitnu olovku (ako žele da prvo napišu odgovore njom), gumicu i plavu hemijsku olovku (priznaju se samo odgovori napisani hemijskom olovkom).
Učenici ne smeju da napuštaju prostoriju u kojoj se polaže ispit prvih 45 minuta ispita, kao ni poslednjih 15 minuta.
– Znači imaju dovoljno vremena i da razmisle. Da ne žure. Da ono što je poznato rade prvo, da popunjavaju grafitnom olokom. Nakon toga kad su 100 odsto sigurni da popune hemijskom – savetuje gost Jutarnjeg programa.
Sa testovima i načinom polaganja učenici su se već upoznali tokom probe male mature koja je održana 22. i 23. marta. Preliminarni rezultati završnog ispita na nivou škole i portalu Moja srednja škola biće objavljeni u subotu, 22. juna.
– U subotu od 8 ujutru će biti dostupni rezultati – naveo je Pašić.
Učenici i njihovi roditelji imaju pravo na prigovor koji je moguće podneti neposredno u školi ili elektronskim putem.
– Nakon subote odmah mogu i provostepeni prigovori da se izvrše elektronski i neposredno u školi. U nedelju će biti drugostepeni prigovori samo za one koji su pristupili provostepenom i nisu zadovoljni odgovorom – ukazuje Pašić.
Objavljivanje konačnih rezultata završnog ispita biće 25. juna, a raspodela po srednjim školama i obrazovnim profilima 2. jula.
Mondo