Претрага
Претрага
Close this search box.

Šta tačno smete od tečnosti da nosite u ručnom prtljagu? Ovo pravilo stupa na snagu od 1. septembra

Foto: Pixabay/Ilustracija

Uvedena su univerzalna pravila za putnike širom Evrope, a prva su stupila na snagu 1. septembra – tiču se količine tečnosti koju možemo uneti u avion u ručnom prtljagu.

Evropska unija uvodi nova pravila putovanja, a ona koja se tiču avio-saobraćaja stupila su na snagu juče, što je ranije preneo i “Blic Biznis”.

To se najviše odnosi na tečnosti koje se mogu uneti u kabinu aviona u ručnom prtljagu.

Neka od tih pravila su već odavno poznata putnicima, ali nisu bila univerzalna već su kompanije mogle same da odlučuju o dimenzijama kofera i njihovom sadržaju.

Time će sve evropske avio-kompanije biti uniformisane i putnici će se pridržavati univerzalnih standarda kada je reč o težini i dimenzijama prtljaga.

Koliko je tečnosti dozvoljeno uneti u ručnom prtljagu?

Do sada su putnici koji su prolazili kroz skener EDSCB (Sistem za pronalaženje eksploziva u ručnom prtljagu) mogli da ponesi i tečnosti zapremine veće od 100 ml po bočici. Sada će se to promeniti, ali nije isključeno da će i u budućnosti doći do novih izmena kako tehnologija bude napredovala.

Od 1. septembra putnici ne smeju da nose tečnosti, gelove ili aerosole u bočicama koje premašuju 100 ml zapremine.

Izuzetak su hrana za bebe i lekovi.

Preporučuje se da bočice budu u plastičnoj providnoj kesi ili neseseru, a ukupna zapremina tečnosti ne bi trebalo da premašuje litar.

Foto: elements.envato.com

Restrikcije su uvedene jer se konfiguracije novih skenera moraju poboljšati, a mnogi od njih su već u upotrebi na aerodromima širom Evrope. Standardi bezbednosti u avio-saobraćaju takođe moraju biti usaglašeni, a kako bi se osigurala i bezbednost putnika, nivoi provera uoči letova moraju da budu isti u svim delovima Evrope.

Iz Evropske unije su poručili da restrikcije nisu uvedene zbog opasnosti po bezbednost avijacije već kao mera predostrožnosti dok softver za skiniranje prtljaga ne bude poboljšan i dok se na međunarodnom nivou ne postigne saglasnost o standardima koji vladaju u vazduhoplovstvu, prenosi Evrostat.

EES i ETIAS – koje nas promene još čekaju?

Evropska unija uvodi još dve važne izmene koje se tiču putovanja Evropom. a to su:

Sistem ETIAS koji bi trebalo da bude aktiviran sredinom maja 2025. godine.

EES je novi elektronski sistem koji bi trebalo da zameni pečate u pasošima, a registrovaće sve ulaske i izlaske iz zemalja EU. Primenjivaće se na one koji borave u nekoj državi članici manje od 90 dana, a uglavnom se radi o državljanima trećih zemalja, u koje spada i Srbija.

Ove zemlje će koristiti sistem EES: Austrija, Belgija, Bugarska, Hrvatska, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Grčka, Mađarska, Island, Italija, Letonija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska i Švajcarska.

Kipar i Irska, iako su članice EU, i dalje će se pridržavati ručnog lupanja pečata.

Pre svakog putovanja, kada se ulazi ili izlazi iz teritorije EU ili Šengena, prethodno moramo da se registrujemo onlajn potpuno besplatno.

espreso.rs/ Blic/

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti