Širom Srbije biće obeležen državni praznik Dan primirja u Prvom svetskom ratu, u kome je naš narod krvavo platio svoju slobodu.
Današnji dan u Srbiji obeležiće i komemorativni skupovi, polaganje venaca i paljenje sveća na spomenicima i grobovima srpskih ali i savezničkih vojnika poginulih u Prvom svetskom ratu.
Dan primirja u Prvom svetskom ratu u Republici Srbiji se kao državni praznik obeležava od 2012. godine.
Inače, procenjuje se da je Srbija u Velikom ratu izgubila 60 odsto muškaraca i gotovo nije bilo kuće koja nije bila zavijena u crno zbog nekog palog vojnika.
Prva žrtva Velikog rata bio je šesnaestogodišnjak Dušan Đonović, činovnik Železničke direkcije i četnik u četi vojvode Jovana Babunskog.
Simbol ovog praznika u Srbiji je cvet Natalijina ramonda, poznat i kao cvet feniks, koji ima sposobnost da se vrati u život kada se osuši uz samo malo vode.
U amblemu se koristi i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cveta.
Cvet se nosi na reveru u nedelji koja prethodi prazniku, kao i na sam dan praznika.
Inače, primirje je potpisano 11. novembra 1918. u Frankportu kod varošice Kompijenj, u regiji Pikardija u Francuskoj, čime su obustavljene borbe u Prvom svetskom ratu između zemalja Antante i Nemačke.
Ferdinand Foš, maršal Francuske, zapovednik savezničkih snaga na Zapadnom frontu, i Matijas Ercberger, koji je predvodio nemačku delegaciju, potpisali su primirje u železničkom vagonu, u šumi kod Kompijenja.
Primirje je potpisano u 5.45, a stupilo je na snagu u 11 časova, 11. novembra 1918. godine.
Primirje je zatim obnavljano do konačnog zaključenja mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine.