Dan primirja u Prvom svetskom ratu ove nedelje pada u subotu, što znači da ove godine nećemo imati pravo na produženi vikend.
Naime u ovom slučaju ne važi sistem prenosa na prvi sledeći radni dan, koji je uobičajen ako praznik pada u nedelju.
Ipak, oni koji budu radili 11. novembra – imaće pravo na “duplu dnevnicu”.
Po sistemu, “bolje išta nego ništa”, svi koji rade za državni praznik imaće pravo na uvećanu zaradu i to najmanje 110 odsto od osnovice za rad na dan praznika, koji je neradan dan. I ovo je definisano Zakonom o radu, član 108.
Prema Zakonu se dodaje i da, ako su se istovremeno stekli uslovi po više osnova (rad noću, prekovremeni rad…) utvrđenih u stavu 1. pomenutog člana, procenat uvećane zarade ne može biti niži od zbira procenata po svakom od osnova uvećanja.
Ukupno 210%
Prema članu 114. Zakona o radu, zaposleni ima pravo na naknadu zarade u visini prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu u sledećim slučajevima:
za vreme odsustvovanja sa rada na dan praznika koji je neradni dan;
godišnjeg odmora;
plaćenog odsustva;
vojne vežbe i
odazivanja na poziv državnog organa.
Ako radite u subotu, primićete 100 odsto redovne dnevnice, plus uvećanje. Odnosno, za taj dan koji provedete na poslu ćete praktično primiti 210 odsto ugovorene dnevnice, piše Blic.
Šta ako morate da radite na državni praznik?
Zaposleni ima pravo da odsustvuje na dan praznika za koji je zakonom propisano da se ne radi i za to vreme ostvaruje pravo na naknadu zarade, odnosno ako radi na dan praznika ostvaruje pravo na uvećanu zaradu za rad na dan praznika samo za onoliko dana koliko je Zakonom propisano da se taj praznik praznuje.
S obzirom da je Zakonom propisano da se državni praznik Dan primirja u Prvom svetskom ratu praznuje jedan dan i pravo na naknadu zarade, odnosno na uvećanu zaradu za rad na ovaj dan državnog praznika zaposleni može da ostvari samo za jedan dan.
Dodatno, poslodavci vam mogu ponuditi i “zamenski” slobodan dan, ukoliko vaše radno vreme ne može drugačije da se organizuje. Sve je naravno, stvar dogovora sa vašim poslodavcem, ali mu ukažite ukoliko mislite da vaša zakonska prava nisu ispoštovana.
Prema Zakonu o radu, zaposleni koji radi na dan praznika koji je po zakonu neradan dan ima pravo na uvećanu zaradu u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorom o radu, a najmanje 110% od osnovice.
Osnovicu za obračun uvećane zarade čini osnovna zarada utvrđena u skladu sa zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu.
Uvećanje od 110% primenjuje se na ugovorenu satnicu, te zaposleni prima 100% redovne zarade (dnevnice) + 110% redovne zarade (dnevnice).
Blic
Osim ako nisi ugostitelj. Tad ti ni godišnji ne placaju, a kamoli nesto vise
Ova bedna drzava je nekome majka a nekome maceha , drzavne firme nerade a privatnici svi rade i jos neplacaju praznike . Kao i uvek papir sve trpi .