Mnogima omiljena poslastica iz detinjstva, koju smo potapali u mleko, ali i jeli na svakom zajedničkom porodičnom putovanju, dobro poznata “plazma” kada je davne 1967. godine u Požarevcu počela da se proizvodi.
Receptura ovog keksa došla nam je iz Italije, gde se originalni proizvod nazivao “Plasmon”. S obzirom da je keks u Srbiji nazvan “plazma”, italijanski brend “Plasmon” tužio je srpsku fabriku. Ipak, kazna se odnosila samo na to da keks ne sme da se izvozi u zapadnu Evropu ili Ameriku, ali da ipak sme da se proizvodi u Srbiji.
S tim u vezi, ovaj proizvod se u drugim zemljama Evrope kao i u Americi naziva “lane”, a pretpostavićemo da je to iz razloga jer se srpska firma, koja je proizvodila plazmu još tokom prošlog veka, zvala “Bambi” s obzirom da to tada bio popularan dečiji crtani film.
Neki korisnici platforme Redit istakli su da je ova plazma iz inostranstva ipak drugačijeg ukusa od domaće.
“Ukus je jako sličan, Lane deluje malo manje slatko i malo masnije, lakše se lomi nego Plazma. Takođe, Laneta ima jedan keks više nego Plazme u istoj kesi, što se vidi i po težini cele kese.” – napisala je čitateljka ove mreže.
Danas imate više vrsta ove poslastice, posnu plazmu, čoko plazmu, slanu plazmu, “diet” plazmu i druge.
nsuzivo.rs
Razlikuje ih to sto u hrvatskoj kad kupim plazmu ima ukus kao nasa nekad sto je imala.
Plazma više nema ni miris, ni ukus kao pre par godina i vecina nas je prestala da je kupuje… bolje kupiti ili napraviti medenjake jer oni mogu bez aditiva