Predsednik Srbije Aleksandar Vučić juče je najavio će decembarske penzije leći nešto ranije na račune najstarijih građana nego što je to inače slučaj. Penzije će biti uvećane za 10,9 odsto, a mi vam u nastavku teksta donosimo odgovore kako da izračunate koliko će tačno iznositi vaša uvećana primanja.
Sve o novom povećanju penzija
Isplata je najavljena za početak januara, sve penzije biće isplaćenje najkasnije do 6. januara.
Evo koliko će iznositi prosečna penzija:
Ujedno decembarske penzije će biti i uvećane za 10,9 odsto. Što znači da će prosečna penzija za decembar biti veća za oko 5.000 dinara. Prosečna penzija će premašiti 50.000 dinara.
– Penzioneri od danas imaju uvećane penzije. Penzije će biti isplaćene do 6. januara. Promenili smo zakon o penzijsko invalidskom Fondu, svako povećanje za penzionere neće se odnositi na 1. januar nego na 1. decembar, rekao je juče Vučić.
Mali: Uvećavamo penzije iznad nivoa inflacije
– Uz pomoć Fonda PIO, Banke Poštanska štedionica i državnog budžeta, naravno, potrudićemo se da svi povišicu dobiju pre Božića. Godinama penzije uvećavamo iznad nivoa inflacije i nastavićemo da ih povećavamo i u budućnosti”, istakao je on.
Naveo je da će država ulagati i u klubove za stare i lepši život.
Veća primanja za penzionere stiži pre Božića
Ovo je formula za računanje penzija
Pitanje koje muči penzionere je koliko će iznositi njihova penzija nakon povećanja. U nastavku donosimo detaljno objašnjenje i formulu pomoću koje možete da izračunate visinu penzije
Evo kako da izračunate kolika će vam biti penzija nakon povećanja:
Formula za izračunavanje nije nimalo jednostavna ali je suština u tome da što je veća plata, to je veća i penzija. Visina penzije, praktično, je jednaka proizvodu ličnog i opšteg boda.
Ovo su ključni faktori:
Ključni faktori za visinu penzije: visina primanja i broj godina radnog staža.
Da bismo došli do ličnog boda, moramo da izračunamo lični koeficijent. Do njega dolazimo kada svaku našu godišnju zaradu podelimo sa prosečnim republičkim zaradama u odgovarajućim godinama, a onda zbir dobijenih iznosa podelimo sa godinama staža.
Evo kako da izračunamo koeficijent:
Od 1. 1. 1970. do 2002. godine zarada se uzima u neto iznosu, a od 2003. u bruto iznosu. Kad znamo koliki nam je koeficijent, njega množimo sa godinama staža i dobijamo lični bod. Na kraju dobijeni iznos pomnožimo sa opštim bodom.
espreso/Blic