Претрага
Close this search box.

(VIDEO) Od rugla do najposećenijeg dela grada! Decenijska promena koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim

Beograd na vodi, izvor: Vojvodina uživo

Kao jedna od evropskih metropola, Beograd je grad u koji turisti hrle tokom čitave godine. Kroz istoriju, prestonica Srbije se prostirala na teritorijama od tvrđave Kalemegdan, pa sve do šireg dela današnjeg centra.

Danas se Beograd prostire na 17 opština, a svakako jedne od najposećenijih su opštine Stari grad i Savski venac, na čijim teritorijama se nalazi i opštepoznata Savamala koja je sedište Beograda na vodi.

Ideja o uređenju Savamale datira još iz 1923. kada je ruski arhitekta, u Srbiji poznat kao Đorđe Kovaljevski, predvideo prostor između Save i železničkih šina za izgradnju novih stambenih blokova. Tada se, prvi put, pojavljuje naziv Savski amfiteatar. 

Projekat “Varoš na vodi – vizija karike koja nedostaje” je bio jedan od predloga na konkursu o Savskom amfiteatru, koji je početkom devedesetih raspisala Srpska akademija nauka i umetnosti.

Ideja o Beogradu na vodi se pojavljuje 12. aprila 2012.

„Beograd na vodi” obuhvata površinu od oko 90 hektara između Beogradskog sajma i Brankovog mosta, između reke Save i Savske ulice.

Konkretnije mere za ostvarenje ove ideje su najavljene 12. decembra 2012. kada u Beograd pored šeika Muhamed bin Zajeda iz Ujedinjenih arapskih emirata dolazi Muhamed Alabar, direktor kompanije „Emaar propertis”, sa kojim je urađen koncept master plana za projekat „Beograd na vodi”. Tada je prvi put navedena veličina investicionog poduhvata koji prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić procenjuje na oko 3,1 milijardi dolara.

Za samo par godina, od ideje došlo je do realizacije i napravljen je “grad” u gradu. 

Zbog višedecenijskog zanemarivanja, Savamala je bila ruglo prestonice, ekološki zagađena, dom mnogih štakora i gmizavaca, mesto zapuštenih kuća, magacina i radionica, kao i glavno mesto otpada, glavna lokacija na kojoj su se okupljali ljudi sa margine društva i generalno nebezbedno mesto za boravak i stanovanje…Zbog svega toga, Savamala je bila deo grada koji su svi zaobilazili.

Potpisivanjem ugovora o realizaciji projekta “Beograd na vodi” situacija se vrlo brzo promenila. Danas, ovaj deo grada izgleda skroz drugačije.

Pored mnogobrojnih ugostiteljskih objekata, šetališta uz reku, Kule Beograd, šoping centra, “Beograd na vodi” poznat je i po kompleksu stambenih zgrada, koje ispunjavaju svetske kriterijume.

Savamala je, zahvaljujući ovom projektu, postala jedna od nezaobilaznih lokacija u gradu koju rado posećuju kako građani naše zemlje, tako i mnogobrojni turisti koji svoju zadivljenost, ovom arhitektonskom “čudu”, ne mogu da sakriju.

Zahvaljujući “Beogradu na vodi” naša prestonica može da papira mnogim svetskim prestonicama, jer urbanost i modernizacija arhitekture koju pruža ovaj projekat, podseća na najmodernija svetska zdanja.

Odišući luksuzom, pristupačan za svačiji džep, “Beograd na vodi” ne ostavlja nikoga ravnodušnim.

nsuzivo.rs

 

 

 

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti