Dve stvari koje određuju visinu penzije.
Krajem godine jedan žitelj Prijepolja trebalo bi da ide u starosnu penziju, pošto mu nije baš najjasnije šta se uzima za obračun penzije i šta utiče na njenu visinu, obratio se PIO fondu.
Visina penzije se određuje na osnovu bodovnog sistema, kojim se obezbeđuje da visina penzije korisnika bude u vezi sa dužinom penzijskog staža i visinom osnovica (ostvarene zarade) na koje je plaćen doprinos, čime se obuhvata vreme provedeno u osiguranju tokom celog radnog veka osiguranika, poručili su iz Fonda PIO.
– To znači da na visinu starosne penzije ne utiče samo dužina penzijskog staža već i ostvarena zarada, odnosno osnovice osiguranja za svaku kalendarsku godinu. Prilikom izračunavanja iznosa penzije ukupna zarada za svaku kalendarsku godinu stavlja se u odnos sa prosečnom godišnjom zaradom u Republici za istu kalendarsku godinu. U zavisnosti od toga kolika je bila zarada u odnosu na prosečnu zaradu u Republici i koliko godina staža ima osiguranik, zavisiće i iznos penzije – naveli su.
Nista vi niste objasnili ovde
Kao da sam prosio, kao da nam davao bespravno, kao da sam otpad, uz pohvalu hvala bakama i dekama a sada možda ove godine ne 10% nego 11%,ali možda. Ko to meni daje i uzima, da se molim kome? Bogu? Ko je on? Nema toga, ima besa tihog, da se neće ni primetiti.
Nije tačno da godine staža utiču na visini penzije Jer vi računate koeficijent za svaku godinu( odnos primanja i prosečne zarade republike) , zatim sve da birate i držite sa godinama staža ( da se dobije prosek) i taj lični koeficijent se množi sa opštim bodom To je naravno pogrešno jer znači da ako si radio 25 god da pristojnom platom ćeš imati veću penziju od onog ko je u istoj firmi, sa istim primanjima radio, a potom silom prilika do četrdeset godina ispunjenog staža , radio za nešto manju platu, imaćeš manju penziju od kolege koji je ostao na… Učitaj još »
Što duže radiš manja je penzija zato što republički prosek “raste” brže od naših plata??, pa je koeficijent svake godine manji. Npr. povišica plata bude uglavnom početkom godine, a onda volešebno prosečna plata, statistički, raste svakog meseca što znači da povišica koju dobijemo bude manja od rasta prosečne plate. Formula izgleda ovako na mom primeru: Plata moja za 2023 god prosečno 86000 neto, tj cele godine fiksno. Prosečna plata u Srbiji je januara 2023 bila 82000, a decembra 95000 neto. Moj koeficijent januara bio 86:82=1,0487 Moj koeficijent decembra 86:95=0,9052 Saberu se svi za godinu i podele sa 12, dobije se… Učitaj još »