Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je za Srbiju razgovor sa italijanskim privrednicima od izuzetnog značaja i da je zahvalan italijanskoj premijerki Đorđi Meloni i šefu diplomatije Antoniju Tajaniju na izuzetnom poštovanju koje pokazuju prema Srbiji, a koje je danas između zvaničnog Rima i Beograda, kako je ocenio, na višem nivou nego što je to bilo ranije.
“Ja sam posebno srećan što sam danas ovde i razgovor sa privrednicima iz regija Friuli Venezia Đulija, Veneto i Trento je za nas od izuzetnog značaja”, rekao je Vučić na Poslovnom forumu “Srbija- Nord Est Italija – regionalno povezivanje privrednika”. On je rekao da je beskrajno zahvalan Đorđi Meloni i Antoniju Tajaniju na izuzetnom poštovanju koje pokazuju prema Srbiji kao i Italiji na ogromnoj podršci evropskom putu Srbije što je za nas od ogromnog značaja, a naveo je i da sa velikom pažnjom iščekuje dolazak Meloni u Srbiju. “I to je u okviru tri tačke za koje bih rekao da su važne, zaista značajne za nas. Dakle, ta vrsta političkog dijaloga i političkog poštovanja i korektnosti koja postoji danas između zvaničnog Rima i Beograda je na mnogo višem nivou nego što je to bio slučaj ranije. Ne moramo ni da se čujemo svaki dan, ali kad god je neka krizna situacija, razgovarao bih ili sa Taljanijem ili sa Meloni i uvek bismo pronalazili neki zajednički imenitelj za probleme koji su pred nama. Istovremeno imam ogromnu podršku na evropskom putu od strane Italije”, rekao je Vučić.
Istakao je da je kada je bio ranije u Italiji mnogo naučio o tome kako funkcioniše porodični biznis, koliko su ljudi marljivi, koliko su vredni, agilni, koliko žele uspeh i kako se taj uspeh ostvaruje. “Mi smo sa Italijom u prethodnim godinama podigli nivo trgovinske razmene po prvi put na preko pet milijardi evra na godišnjem nivou. Razmena usluga 650 miliona, ali ja nisam posebno srećan, to je u zavisnosti od toga da li govorim o uvozu ili o izvozu 36 ili 31 odsto njihovog ukupnog uvoza ili izvoza sa Zapadnim Balkanom. Mi smo po tom pitanju druga zemlja. Italija ima tradicionalnog saveznika Albaniju. Mi smo pomalo ljubomorni na to i naš je posao da u narednom periodu preteknemo Albaniju, uz poštovanje svih njihovih tradicionalnih veza”, istakao je Vučić. On je zahvalio italijanskoj predsednici što je insistirala na tome da značajne finansijske institucije od “Saća” do svih drugih dođu u našu zemlju i da imaju svoje središte baš u Beogradu.
“To mnogo znači našoj zemlji, mnogo znači Srbiji i verujem da ćemo u narednih dva meseca, kada budemo imali samit na visokom nivou, kojem se nadam, dakle sa premijerkom Meloni i sa svim italijanskim privrednicima, da ćemo moći da postignemo još značajnije sporazume i da damo još jedan potpuno novi impuls našim odnosima”, rekao je Vučić. Izrazio je uverenje da će razmena sa Italijom rasti u godinama koje su pred nama, navodeći da je potrebno da se dodatno osnaži privlačenje italijanskih investitora, ali i investiranjem u Italiji, jer imamo sve više privrednika koji su sposobni da to učine.
“Srpski vinari su mnogo naučili u italijanskim somelijerskim školama, dakle od Udina do Milana, i to je jedna od grana poljoprivrede u kojima Srbija najbrže napreduje. Ovo sam pomenuo zato što i u drugim sferama društvenog života mnogo možemo da naučimo od Italije. Mi razgovaramo i sa italijanskim univerzitetima, fakultetima, najznačajnijim i napravićemo dogovore i, uveren sam, dobre razgovore u kojima će i stručna javnost u Beogradu i Srbiji to prihvatiti”, naveo je Vučić. Predsednik je istakao da sa velikom pažnjom iščekuje dolazak italijanske premijerke Đorđe Meloni u Srbiju.
“Ja sam je video nedavno u Njujorku i čestitao joj na prestižnoj nagradi koju je dobila. Ona je bila toliko divna i posvećeni prijatelj da je i Ilonu Masku, koji je sedeo sa njom, sve najlepše govorila o Srbiji”, rekao je Vučić. On je naveo da Srbija ima ogromnu podršku na evopskom putu od strane Italije. Vučić je najavio da će Srbija od 2026. godine da se posveti pravcu koji ide od Beograda do Trsta, a da će do tada završiti svoje konekcije od Budimpešte ka Sofiji i Istanbulu, istovremeno od Budimpešte ka Solunu, Atini i Pireju. “Ono što je veoma važno, a što nije, zahvaljujući nama, toliko dugo čekalo već nekim drugima u regionu, raditi na pravcu Beograd-Zagreb-Ljubljana-Trst i onda ćemo i u skladu sa tim što ćemo ulagati kako u putnu, tako pre svega u železničku infrastrukturu, verujem napraviti neuporedivo bolje uslove za dodatno ulaganje u našu zemlju i za našu međusobnu saradnju”, rekao je Vučić. Istakao jeda Italija može pomoći Srbiji u razvoju preduzetničkog duha, kako kroz obrazovanje tako i kroz razmenu iskustva. “Mislim da je Srbija dobra prilika za vas kada su u pitanju ulaganja. Srbija je uvek više od 60 odsto ukupnih investicija na Zapadnom Balkanu, vieše od 50 odsto BDP-a i ukupnog uvoza Zapadnog Balkana. Najbrže se razvijamo i verujem da će to biti slučaj i u budućnosti”, rekao je Vučić. Kako kaže, 650 milijardi evra je ukupan izvoz Italija, a srpsko učešće u tom izvozu vredi 0,5 odsto.
“Verujem da u godinama koje dolaze to učešće može biti i jedan odsto. Ovde ste uvek dobrodošli, a Italija je jako popularna u Srbiji. Mislim da je više Srba nego Italijana kupilo kuće i stanove u Trstu”, rekao je Vučić i dodao da su Srbi još od Titovog vremena vezani za taj grad. Predsednik Srbije preneo je pozdrave italijanskom predsedniku i premijerki. “Živelo prijteljstvo između Srbije i Italije”, poručio je Vučić.
tanjug.rs