Претрага
Претрага
Close this search box.

Znamo li čemu služi zaustavna traka – edukativna kampanja trajaće tri meseca

Foto: Pexels

“Ne blokiraj zaustavnu – ne zaustavljaj život” je nacionalna kampanja da ukaže da protivzakonito korišćenje zaustavne trake ima tragične posledice. Cilj kampanje je da podseti da zaustavna traka služi za zaustavljanje vozila samo zbog kvara ili nesposobnosti vozača da vozi. Edukacija će trajati tri meseca.

Godišnje pet osoba pogine u saobraćajnim nezgodama koje se dogode kada neko vozilo naleti na automobil koji nepropisno stoji u zaustavnoj traci. U više od 50 odsto slučajeva to je kamion. Od početka godine podneto je više od 600 prijava zbog vožnje zaustavnom trakom ili nepropisnog parkiranja u njoj.

“Statistički gledano, u prethodne tri godine smo imali 2.500 saobraćajnih nezgoda koje su bile produkt pogrešnog zaustavljanja ili preticanja ili vožnje zaustavnom trakom ili parkiranja, 75 života smo izgubili u te tri godine, u tim saobraćajnim nezgodama oko 1.500 povređenih lica smo imali u tim nezgodama”, rekao je Slaviša Lakićević, načelnik Uprave saobraćajne policije MUP-a.

Direktor JP “Putevi Srbije” Zoran Drobnjak istakao je da je zadovoljan što se godinama bave bezbednošću saobraćaja.

Više od milion evra godišnje se potroši na zamenu uništenih saobraćajnih znakova
“Ne uništavaj saobraćajni znak, znak znači život” – druga preventivna kampanja ukazuje na krađe i pisanja po znakovima. Više od milion evra godišnje “Putevi Srbije” potroše na zamenu uništenih znakova.

Foto: savetizaput.com

Prema rečima resornog ministra, za taj iznos moglo bi da se uredi 40 zona oko škola ili obnovi osam kilometara puta. Još jedan od problema u saobraćaju su, upozoravaju nadležni, sve češći slučajevi vožnje u suprotnom smeru.

“Ja ne znam koja je kazna dovoljna da se kazne ti ljudi koji ugrožavaju, ne samo svoj nego i tuđi život. Vi ste videli da smo mi postavili nove saobraćajne znake iako je postojeća saobraćajna signalizacija bila više nego dovoljna, dodatni smo znak postavili, velike fluorescentne znake sa šakom koja zaustavlja nekoga ko je pogrešio, nažalost, ovde nije problem saobraćajne signalizacije, jer to se i vidi, ovde nažalost problem je to što u većini slučajeva to rade namerno”, rekao je Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Slaviša Lakićević je istakao da se osobama koje uništavaju saobraćajne znakove, prema zakonu piše prekršajna prijava.

“Gde je kazna do 30 dana zatvora ili 20.000–40.000 dinara i naravno zaštitna mera i kazneni poeni. Međutim, mi ćemo ovu sankciju pojačati i sa oduzimanjem vozila. Nažalost, nemamo potpuno jasnu situaciju što se to dešava zbog čega se dešava u kom je pojavnom obliku sve ovo”, rekao je Lakićević

U prvih devet meseci ove godine, u saobraćaju je poginulo 70, a povređeno 2.500 osoba manje nego u istom periodu 2022. Cilj je, naglašavaju nadležni, da se pozitivni trend održi i nastavi.

rts

Tagovi:

0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti