Međunarodni dan muškaraca obeležava se svake godine 19. novembra.
Dan muškaraca obeležava se da bi se istakla „društvena pitanja sa kojima se suočavaju muškarci i dečaci i da bi se skrenula pažnja na njihova dostignuća u ekonomskoj, društvenoj, kulturnoj i političkoj sferi“.
Za razliku od Međunarodnog dana žena 8. marta, Međunarodni dan muškaraca nije zvanično priznat od strane Ujedinjenih nacija.
Ideja o obeležavanju Međunarodnog dana muškaraca postojala je mnogo ranije, ali tek 1999. godine je taj dan osmislio i koordinirao dr Džerom Tilaksing sa Univerziteta Zapadne Indije u Trinidadu i Tobagu.
Dr Tilasking je odabrao 19. novembar kao datum zato što je to bio datum rođenja njegovog oca čime je želeo da istakne važnost dobrih muških uzora i primera.
Zvaničnici Uneska dali su pismenu podršku ideji obeležavanja Međunarodnog dana muškaraca i danas se u više od 80 zemalja obeležava taj dan.
Međunarodni dan muškaraca ove godine obeležava se pod sloganom „Razgovarajmo sa muškarcima i dečacima“.
Zašto kažemo da su muškarci „jači pol”?
Prosečna visina muškarca u Srbiji iznosi 180.57 centimetara, a prosečna težina je oko 86 kg. Godine 1960. prosečna visina za muškarce iznosila je 172 cm i prosečna težina je bila nešto više od 75 kg.
Mozak odraslih muškaraca je oko 10 odsto veći u ukupnoj veličini od mozga žena. Budući da muškarci uglavnom imaju veći rast i više mišićne mase od žena, njihovom mozgu je potrebno više neurona da bi kontrolisali telo.
Prosečan odrasli muškarac ima oko 50 odsto više mišićne mase i 50 odsto manje telesne masti od prosečne odrasle žene.
Kada su muškarci zdravstveno ugroženiji od žena?
Prosečni životni vek muškaraca širom sveta je 64,52 godine, u poređenju sa očekivanih 68,76 godina životnog veka kod žena.
Najčešći uzrok smrti muškaraca u Srbiji je bolest srca (isto kao i žena), a prosečna starosna dob u kojoj muškarci prvi put dožive srčani udar je samo 66 godina. Međutim, u skorije vreme, mnogi muškarci i mnogo ranije imaju ovaj problem.
Dečacima je otprilike tri puta veća verovatnoća da će im se dijagnostikovati poremećaj deficita pažnje (ADD) ili poremećaj deficita pažnje i hiperaktivnosti (ADHD) nego devojčicama.
Iako muškarci trenutno predstavljaju čak 50 odsto američke radne snage, oni čine 94 odsto svih smrtnih slučajeva na poslu.
Viši nivoi testosterona kod dečaka i muškaraca uglavnom uzrokuju veći nivo agresije, takmičenja i samopouzdanja nego kod žena. Pored toga, deo mozga koji učestvuje u stvaranju emocija je tipično veći kod muškaraca, što rezultira agresivnijim, nekontrolisanim emocijama.
Naučnici su otkrili da muški i ženski mozak zapravo funkcionišu nešto drugačije. Kada se usredsrede na zadatak, muškarci imaju tendenciju da koriste samo jednu stranu svog mozga odjednom, posvećujući svu svoju pažnju i koncentraciju zadatku koji im je u fokusu. Žene, s druge strane, imaju tendenciju da istovremeno koriste obe strane mozga, što ih čini spretnijima u pogledu obavljanja više zadataka istovremeno.
Muškarci čine 74,4 odsto glavnih uloga u holivudskim filmovima. Dva muškarca su se prvi put poljubila na ekranu 1927. godine.
Tokom 17. veka, muškarci su prvi nosili visoke potpetice. Kasnije su žene počele da ih nose kako bi izgledale muževnije.
Pre 20. veka, muške medicinske sestre bile su mnogo češće od medicinskih sestara u skoro svim zemljama sveta. U današnje vreme muškarci čine samo 5,4 odsto registrovanih medicinskih sestara u Americi i samo 13 odsto novih studenata nege na polju u kojem sada dominiraju žene.
nsuzivo.rs