Претрага
Претрага
Close this search box.

Deci mlađoj od dve godine zabraniti korišćenje telefona i televizora: Jedna zemlja na korak do toga da uvede rigorozne mere!

Foto: elements.envato.com

Nije tajna da previše vremena ispred ekrana može negativno da utiče na razvoj uma. Švedski zdravstveni zvaničnici kažu da mališanima treba u potpunosti zabraniti korišćenje telefona i televizije, tvrdeći da to može dovesti do lošeg sna, problema sa mentalnim zdravljem, ali i drugih poteškoća. 

Državna agencija za javno zdravlje preporučila je da se deci mlađoj od dve godine potpuno zabrani korišćenje uređaja.

Takođe je propisano da deca između dve i pet godina mogu maksimalno da provedu sat vremena dnevno ispred ekrana, dok deca od šest do 12 godina najviše dva sata!

Kada je reč o tinejdžerima oni ne bi trebalo da budu izloženi ekranima duže od tri sata dnevno.

Državna institucija upozorila je tinejdžere da pre spavanja ne koriste uređaje, dodajući da ih treba držati van sobe tokom noći.

Ovaj savet dolazi usred globalne krize zavisnosti od interneta u kojoj su tinejdžeri, ali i mališani sve više zalepljeni za ekrane.

– Predugo je pametnim telefonima i drugim ekranima bilo dozvoljeno da uđu u svaki aspekt života naše dece – rekao je Jakob Forsmed, ministar zdravlja ove zemlje.

Foto: elements.envato.com

“Kriza spavanja”

Istraživanja pokazuju da tinejdžeri u Švedskoj, starosti od 13 do 16 godina, provode neverovatnih šest i po sati dnevno buljeći u ekran.

Forsmed tvrdi da Švedska pati od “krize spavanja” – više od 50 odsto tinejdžera ne spava dovoljno jer neprestano surfuje na društvenim mrežama.

Studije su pokazale da preterano korišćenje uređaja može dovesti do niza štetnih efekata na zdravlje, uključujući depresiju, loš san i nezadovoljstvo telo.

Istraživači sa Univerziteta Drekel u Filadelfiji otkrili su da bebe i mala deca, kojima je dozvoljeno da provode vreme ispred ekrana, imaju veću šansu da ispolje atipična ponašanja kao što su autizam i poremećaj pažnje/hiperaktivnost.

Takođe može dovesti do toga da mališani budu skloniji ispadima, jer oni koji su zavisni od tehnologije ne komuniciraju sa svojim roditeljima ili drugom decom.

Nažalost, napadi besa često podstiču roditelje da daju mališanima ajped kako bi ih umirili, što samo pogoršava situaciju.

24sedam.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti

Претрага