Postoji ogromna razlika između reći „da“ svemu i znati kada reći „ne“ što je ključno za sreću. Ključ leži u izboru. Reći „da“ svakom zahtevu, često može da dovede do stresa i nezadovoljstva.
Nasuprot tome, učenje da kažete „ne“ može da osnaži i da pruži kontrolu nad vremenom, a samim tim i sreću. Pošto je 2024. godina tek počela, savršeno je vreme da počnemo da preispitujemo kojim stvarima treba da kažemo „ne“.
1) Preterivanje
U našoj stalnoj težnji da ugodimo svima oko nas, često se nađemo u situaciji da kažemo „da“ nekim stvarima koje nam ne prijaju. Kada žonglirate sa previše zadataka ili odgovornosti, vaša produktivnost opada, kvalitet vašeg rada opada i najverovatnije ćete se na kraju osećati preopterećeno i nesrećno. Rešenje? Počnite da govorite „ne“.
Reći „ne“ ne znači da izbegavate obaveze ili da ste lenji. Radi se o postavljanju granica i poštovanju sopstvenog vremena i energije.Nije sebično davati prioritet sopstvenim potrebama.
U stvari, to je neophodno za sreću. Kada vas neko zamoli da preuzmete nešto sa čime ne možete da se nosite, samo recite „ne“. U početku se može osećati neprijatno, ali vremenom ćete se navići.
2) Toksični odnosi
Svi imamo one odnose u našim životima koji crpe više energije nego što je pružaju. Reći „ne“ toj toksičnoj vezi je jedna od najboljih odluka koju možete da donesete. Nije bilo lako, ali na taj način ulažete emocionalnu energiju u zdravije, pozitivnije odnose.
3) Previše vremena na kompjuteru i telefonu
U današnjem, modernizovanom svetu stalno smo “bombardovani” mejlovima, obaveštenjima i sadržajima digitalnih medija. Da li ste znali da prosečna osoba provede više od dva sata dnevno samo na društvenim mrežama? Previše vremena u virtuelnom svetu može da dovede do osećanja anksioznosti, depresije i usamljenosti. Takođe može da dovede do narušavanja koncentracije i do javljanja umora.
4) Negativna energija
Negativna energija pronalazi načine da se uvuče u naše živote, bilo da je to kroz misli, ljude ili situacije koje nas okružuju. Zadržavanje takve energije može da dovede do hroničnog stresa, pa čak i do zdravstvenih problema. Takođe vam oduzima sposobnost da uživate u sadašnjosti i da se radujete se budućnosti.
Reći „ne“ negativnosti znači negovanje pozitivnog načina razmišljanja. Radi se o fokusiranju na rešenja, a ne na probleme, gledanje prilika umesto prepreka. To ne znači da ignorišete negativne aspekte života, već da im ne dozvolite da dominiraju vašim pogledom na svet.
5) Perfekcionizam
U našoj potrazi za savršenošću, često upadamo u zamku perfekcionizma. Pritiskamo sebe da ispunimo nemoguće visoke standarde. Perfekcionizam može da dovede do stresa, pa čak i problema sa mentalnim zdravljem kao što su anksioznost i depresija.
Takođe nam oduzima radost napretka i postignuća. Reći „ne“ perfekcionizmu ne znači pristajati na osrednjost. Radi se o razumevanju da su greške i neuspesi deo procesa učenja.
6) Zanemerivanje sebe
U užurbanosti života, lako je zaboraviti jednu osobu kojoj je vaša briga najpotrebnija, a to ste upravo vi. Često govorimo „da“ drugima na račun sopstvenog blagostanja. Svoje zdravlje, svoje hobije, svoje snove stavljamo u zadnji plan.Zapuštanje i zanemarivanje sopstvenih potreba može da dovede do smanjenog samopoštovanja i dubokog osećaja nezadovoljstva.
To je kao da pokušavate da sipate iz prazne šolje. Reći „ne“ znači da ste odlučili da brinete o sebi. Radi se o priznavanju da ste važni i da su vaše potrebe važne. Briga o sebi nije sebična, već neophodna da biste bili srećni kao i ljudi oko vas.
Sansa